Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Registrace v Dánsku - vyřízení dánských dokladů

Při pobytu delším než 3 měsíce je nutné požádat o potvrzení o pobytu pro občany EU, které vydává příslušný úřad Státní správy. Více informací o podmínkách a náležitostech žádosti naleznete na web. stránkách Statsforvaltningen.

Na základě potvrzení o pobytu pro občany EU je nutné nechat se zapsat do registru obyvatel Dánska v některém z Center služeb pro občany (Borgerservice) u místního úřadu (Kommune).

Po registraci obdržíte žlutou kartu zdravotního pojištění (Sygesikringskort), na které je uvedeno dánské osobní číslo (CPR). Kartička je potvrzením Vaší registrace v Dánsku a zajišťuje Vám právo na služby dánského zdravotního systému.

Na základě vydaného osobního čísla je nutné vyřídit daňovou kartu pro účely řádných daňových odvodů. Více informací naleznete na web.stránkách SKAT.

Pro studenty

Úřad Státní správy vydává povolení k pobytu studentům ze zemí EU. Studenti vysokých škol mohou pracovat 15 hodin týdně, a v měsících červen, červenec a srpen na plný úvazek. V případě zaměstnání, pro účely řádných daňových odvodů je nutné vyřídit daňovou kartu. Více informací naleznete na web.stránkách SKAT.

Pro osoby hledající zaměstnání

Osoba hledající zaměstnání má právo pobývat v Dánsku po dobu 6 měsíců. Pobyt musí financovat z vlastních zdrojů. Při pobytu delším než 3 měsíce potřebuje potvrzení o pobytu pro občany EU, které vydává příslušný úřad Státní správy. Více informací naleznete na web.stránkách Statsforvaltningen.

Pro zaměstnance u dánských podniků

Od 1. května 2009 mohou občané nových členských států včetně České republiky pracovat na území Dánska bez pracovního povolení, jestliže jejich pracovní smlouva a pracovní podmínky jsou v souladu s platnými kolektivními smlouvami na Dánském pracovním trhu. Po zahájení práce v Dánsku je nutné vyřídit si potvrzení o pobytu pro občany EU, které vydává příslušný úřad Státní správy. Více informací naleznete na web.stránkách Statsforvaltningen. Pro účely řádných daňových odvodů je nutné vyřídit daňovou kartu, kterou vydává příslušný daňový úřad. Více informací naleznete na web. stránkách SKAT.

Pro osoby samostatně výdělečně činné

V souladu s dánskými zákony je možné provozovat činnost v Dánsku. Osoba musí mít v zemi původu živnostenský list a v Dánsku se musí nejpozději osm dní před zahájením činnosti v Dánsku registrovat u daňového úřadu. Více informací naleznete na web.stránkách SKAT. Jestliže bude pobyt osoby v Dánsku delší než 3 měsíce, je nutné potvrzení o pobytu pro občany EU, které vydává příslušný úřad Státní správy. Více informací naleznete na web.stránkách Statsforvaltningen. Pobyt musí osoba samostatně výdělečně činná financovat ze zisku z činnosti, případně z vlastních zdrojů.

Pro poskytovatele služeb

V souladu s dánskými zákony je možné poskytovat služby v Dánsku. Poskytovatel musí být registrován u daňových úřadu v zemi původu a nejpozději osm dní před zahájením činnosti v Dánsku se musí zaregistrovat u daňového úřadu v Tønderu. Více informací naleznete na web.stránkách SKAT. Pří pobytu delším než 3 měsíce je nutné potvrzení o pobytu pro občany EU, které vydává příslušný úřad Státní správy. Více informací naleznete na web.stránkách Statsforvaltningen. Pobyt musí dodavatel služeb financovat ze zisku z činnosti, případně z vlastních zdrojů.

Pro rodinné příslušníky občana EU

Rodinní příslušníci potřebují potvrzení o pobytu pro občany EU, které vydává příslušný úřad Státní správy. Více informací naleznete na web.stránkách Statsforvaltningen. Rodinní příslušníci mohou v Dánsku pracovat.

Další užitečné informace naleznete na:

New to Denmark
Study in Denmark
Work in Denmark
Borger.dk
Udenrigsministeriet (MZV Dánska)