Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Autorské čtení Petry Hůlové v Kodani a v Århusu

V Evropském domě v Kodani, sídle Zastoupení Evropské komise a Informačního střediska Evropského parlamentu v Dánsku, se ve čtvrtek 19. března 2009 uskutečnil literární večer s mladou českou autorkou Petrou Hůlovou.

Vedoucí Zastoupení EK Jan Høst Schmidt, Klaus Bischoff, Petra Hůlová a překladatel Peter Bugge (zleva)

Úvodní slovo pronesli vedoucí Zastoupení EK Jan Høst Schmidt a jeho spolupracovník Klaus Bischoff, kteří zdůraznili, že se jedná o pilotní projekt spolupráce CZ PRES (prostřednictvím Velvyslanectví České republiky v Dánsku) se zastoupením EK v Kodani v oblasti literatury. Obdobná akce by se měla konat za každého dalšího předsednictví. Český velvyslanec Zdeněk Lyčka poté představil Petru Hůlovou, která přečetla dva úryvky ze svého knižního debutu Paměť mojí babičce a nejnovější knihy Stanice Tajga. Dánský překlad textů, který vytvořil prof. Peter Bugge z Aarhuské univerzity, přednesla herečka Jette Sophie Sievertsen.

Dánská herečka Jette Sophie Sievertsen a český velvyslanec Zdeněk Lyčka

Účastníkům akce bez znalosti dánštiny byl poskytnut čtený úryvek z první knihy Petry Hůlové v angličtině, němčině a francouzštině. Po přečtení ukázek následovala panelová debata s autorkou, překladatelem a českým velvyslancem. Čtení a besedy se zúčastnilo asi 60 osob, včetně několika velvyslanců, bývalého předsedy dánského PEN-klubu Nielse Barfoeda, generálního sekretáře Dánského kulturního institutu Finna Andersena, redaktorky prestižního dánského nakladatelství Gyldendal Andrey Fehlauer Nielsenové, zástupců české krajanské komunity a dalších. Evropský literární večer v Kodani byl zakončen číší vína a českého piva.

 Petra Hůlová s českými studenty a krajany  Petra Hůlová se synem Josefem na číši vína


20. března 2009 se uskutečnilo autorské čtení Petry Hůlové s následnou besedou v univerzitním Domě studentů druhého největšího dánského města Århusu. Tuto akci zorganizovaly Oddělení východoevropských studií Aarhuské univerzity a Velvyslanectví České republiky v Kodani.

Petra Hůlová a překladatel Peter Bugge na Aarhuské univerzitě

Další informace o současné české literatuře v angličtině: www.pluh.org