Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na Kodaňském literárním festivalu 2011

V Kodani se ve dnech 12.-15. května 2011 konal 4. ročník Kodaňského mezinárodního festivalu literatury CPH:LITT 2011. Českou republiku na něm reprezentovali spisovatelé Tomáš Zmeškal a Filip Topol. Koncertním vystoupením se zúčastnila také skupina Psí vojáci.

CPH:LITT VIII
Zleva: Velvyslanec Zdeněk Lyčka, ředitel festivalu CPH:LITT Ivan Rod, čeští autoři Filip Topol a Tomáš Zmeškal Foto Hasse Ferrold

Letošní festival CPH:LITT uvedl řadu renomovaných světových i dánských autorů a nabídnul setkání dánské literární scény a dánských autorů se současnou zahraniční literaturou formou rozhovorů dvojic autorů, kteří před diváky debatovali o své tvorbě a nalézali společné prvky. Na programu byly dále filmy, hudební vystoupení a další aktivity související s tvorbou přítomných autorů.

Příznivci českého undergroundu si mohli ve čtvrtek 12. května 2011 připomenout legendární rockovou skupinu Psí vojáci při jejím hodinovém nočním koncertu v centru festivalového dění – v hudební kavárně alternativního klubového střediska Huset v Magstræde.

Psí vojáci 01
Psí vojáci (zleva): Filip Topol (zpěv, klavír a texty), David Skála (bicí) a Luděk Horký (baskytara)

Psí vojáci 02

Psí vojáci 03

Psí vojáci 04

V sobotu 14. května 2011 ve stejném sále představil frontman skupiny Filip Topol svoji tvorbu v diskusi s dánským básníkem a rapperem Nielsem Lyngsøem. Rozhovor tlumočil a moderoval velvyslanec Zdeněk Lyčka. Oba autoři se dotkli problematiky porozumění textu, jeho nálady a melodie bez znalosti jazyka, významu hudby ve své tvorbě apod.

Psí vojáci 05
Zleva: Zpěvák, pianista, skladatel a textař Filip Topol, velvyslanec Zdeněk Lyčka a dánský básník a muzikant Niels Lyngsø

Filip Topol 06

Ve večerním programu se ve stejných prostorách uskutečnil rozhovor spisovatele Tomáše Zmeškala s dánskou autorkou korejského původu Evou Tind Kristensenovou. Rozhovor, který moderovala dánská kulturní novinářka Nanna Mogensenová, se zaměřil na dvojí identitu a její obraz v práci těchto dvou autorů – vystoupení T. Zmeškala vycházelo z jeho druhého románu Životopis černobílého jehněte (Torst, 2009), jehož hlavním tématem je sourozenecký vztah dvojčat-míšenců, která od okolí odlišuje barva pleti, a jejich postupné objevovaní rasismu humpolácky českého i toho politicky uvědoměle zaonačeného.

CPH:LITT 07
Zleva: Spisovatel Tomáš Zmeškal, moderátorka Nana Mogensenová a dánská básnířka Eva Tind Kristensenová

CPH:LITT 08

Program Festivalu probíhal na třech místech v Kodani: kromě Husetu se akce konaly také v Královské knihovně (Černý diamant) a v prostorách deníku Politiken Politikens Hus. Festival byl financován ze zdrojů Dánské kulturní rady a Města Kodaně. Další příspěvky poskytla řada menších subjektů.

Pozvánka