Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Classic Race Aarhus 2014

Ve dnech 16. – 18. května 2014 se v dánském městě Aarhus uskutečnil již pátý ročník závodů klasických automobilů a Formule 1. Událost, která vznikla z iniciativy honorárního konzula České republiky Nielse Brøchnera, letos přilákala 28.400 návštěvníků, kteří mohli na jedné z nejhezčích tratí severní Evropy zhlédnout 300 vozů v osmi kategoriích a dvaceti závodech.

Race Aarhus
Britský závodník Calum Lockie se připravuje na závod; foto: Milan Sekal

Oficiálního zahájení se zúčastnila Jeho královská Výsost princ Joachim, dánský ministr obrany a někdejší starosta Aarhusu Nicolai Wammen, současný starosta města Jacob Bundsgaard a závodníci ze sedmi zemí světa. Princ Joachim letos soutěžil kromě svého vozu Lotus Cortina také ve Formuli 1, vedle loňského mistra světa historické Formule 1, britského závodníka lorda Gregoryho Thorntona.

Velvyslanec Brodský s princem Joachimem
Velvyslanec Brodský s JKV princem Joachimem před startem Formule 1; foto: Melindi Scott

Na akci měli návštěvníci také příležitost prohlédnout si historické vozy mnoha značek, od italského Bugatti, Alfa Romeo, přes britské Austin-Healey, Aston Martin, Jaguar, po klasické modely Porsche, BMW, Lotus Cortina, Mini Cooper, Ford a další.

Race
"OK Mobil 1 Legend Cup" před startem; foto: Milan Sekal

Niels Brøchner, český honorární konzul s působností pro Jutsko a Fyn, je prezidentem závodů Classic Car Race Aarhus, ze kterých se stala každoroční, hojně navštěvovaná a mediálně sledovaná událost. Její finanční výtěžek je věnován na projekty zaměřené na bezpečnost dětí na silnicích ve východním Jutsku.

Race Aarhus
Závod Classic Race Aarhus 2014