Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Další dánská investice v České republice

Dánský pivovarnický gigant, skupina Carlsberg, koupila majoritní podíl Žateckého pivovaru. Cena za podíl 51% české společnosti nebyla v Dánsku zveřejněna. Žatecký pivovar doposud vlastnila kyperská skupina Kordoni Holdings Limited. Skupina Carlsberg úzce spolupracuje v České republice s Budějovickým Budvarem n.p., který je od roku 2007 výhradním importérem této společnosti.

Pivovar Žatec

Jedná se o jednu z největších investic dánské společnosti na českém trhu za posledních několik let. Po této akvizici bude moci skupina Carlsberg uvést pivovarnickou značku Žatec na vybraných zahraničních trzích, zejména však plánuje prodej Žateckého piva na území Ruska.

Podle informací Velvyslanectví ČR v Kodani zakoupila skupina Carlsberg Žateckou značku pro rozšíření svého portfolia speciálních piv, po kterých je ve světě vysoká poptávka (pozn. Žatecký pivovar vaří více než deset druhů piva včetně ležáku vhodného pro spotřebitele trpící celiakií. Toto pivo značky Celia získalo v soutěži Free From Food Awards 2013 v Londýně, první místo v kategorii bezlepkového piva.).

Žatecký pivovar produkuje ročně cca 200 tisíc hektolitrů piva. Pro srovnání, skupina Carlsberg jako celek, prodala za rok 2013 celkem 120 milionů hektolitrů piva. Dánská skupina Carlsberg je čtvrtým největším producentem piva na světě (1. Anheuser Buch InBev, 2. SAB Miller a 3. Heineken). K nejznámějším značkám pivovarnické skupiny Carlsberg patří Tuborg, San Miguel a Kronenbourg.

Spojením Žateckého pivovaru se skupinou Carlsberg se českému výrobci otevírá cesta na veškeré zahraniční trhy, na kterých již tato skupina působí. Důležitou součástí dohody o dánské akvizici je rovněž závazek k rekonstrukci stávajícího objektu pivovaru.