Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

K.U.K.S. - mezinárodní výstava krojů ke Dni OSN

Mezinárodní výstava lidových krojů byla ke Dni OSN otevřena 24. října 2006 na kodaňské radnici.

Mezinárodní výstava lidových krojů byla ke Dni OSN otevřena 24. října 2006 na kodaňské radnici. Na její přípravě se podílely zahraniční společnosti a velvyslanectví se sídlem v Kodani, přímo ji organizoval výbor Kulturní konfederace zahraničních společností (v dánské zkratce K.U.K.S.) a kodaňská radnice, pod záštitou Jeho královské výsosti chotě dánské královny.

Velvyslanectví ČR v Kodani poskytlo dva lidové kroje, pro výstavu zapůjčeny krajankou paní Janou Novak, která se věnuje umělecké tvorbě v oboru krajkářství a skla. Kroje pocházejí z Čech a Moravy, ženský má bohatě vyšívaný čepec a zástěru. Česká expozice byla doplněna barevnými fotografiemi lidových krojů, včetně dětských, z několika krajů Čech a Moravy. Výstava trvala do 29. října 2006.

Česká expozice na výstavě krojů KUKS říjen 2006
Česká expozice na výstavě krojů KUKS říjen 2006

Výstavu zahájila předsedkyně výboru K.U.K.S., poté promluvil místostarosta kodaňské radnice pro kulturní záležitosti a vysoce ocenil tuto kulturní akci, kterou přispívá pravidelně v posledních letech Kodaň ke Dni OSN. S proslovem vystoupila i velvyslankyně Burkiny Faso, jako doyen diplomatického sboru.

Místostarosta Kodaně na výstavě krojů KUKS říjen 2006
Místostarosta Kodaně na výstavě krojů KUKS říjen 2006

Na zahájení zazpíval dětský sbor ze základní mezinárodní školy v Kodani. Děti představily vlajky zúčastněných zemí.

Dětský sbor
Dětský sbor

Výstava hýřila barevností krojů a pestrostí materiálů, fotografie a plakáty představily bohatství folkloru, přibližily lidové tance, oblečení pro slavnostní příležitosti, zejména svatby a svátky, i oblečení všedního dne. Byla to jedinečná příležitost seznámit se najednou s lidovými kroji více než padesáti zemí světa.

Loni se konala na kodaňské radnici mezinárodní výstava známek, rok předtím výstava s ochutnávkou specialit z různých zemí světa. K.U.K.S. ve své informační brožurce k výstavě uvádí, že si klade za cíl podporovat svými kulturními aktivitami myšlenky mezinárodního porozumění, přátelství a respektování mírového soužití národů světa. V Kodani působí 36 let.