Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jindřich Růžička v Dánském domě grafiků

Dánský dům grafiků v Kodani představil ve dnech 27. dubna - 3. června 2007 grafickou tvorbu výtvarníků čtyř národností: Čecha Jindřicha Růžičky, Maďarky Kamilly Szij, Poláka Dariusze Chojnackeho a Dána Jense Nielsena.

Dánský dům grafiků v Kodani představil ve dnech 27. 4. - 3. 6. 2007 aktuální grafickou tvorbu výtvarníků čtyř národností: Čecha Jindřicha Růžičky, Maďarky Kamilly Szij, Poláka Dariusze Chojnackeho a Dána Jense Nielsena. Dánský tvůrce J. Nielsen je autorem myšlenky dát do kontextu grafické práce vznikající v zemích Skandinávie a v zemích střední Evropy. Sám již v ČR vystavoval a chystá svou další expozici pro Bratislavu.

Projekt Jeden prostor - ze dvou stran byl připravený ve spolupráci Dánského domu grafiků s Dánským kulturním institutem v Polsku, Sdružením českých grafiků, Sdružením maďarských grafiků a Velvyslanectvími ČR, Polska a Maďarska v Dánsku. Katalog připravila polská strana s finančním přispěním Velvyslanectví ČR v Kodani a Velvyslanectví Maďarska.

Českou republiku zastupoval Jindřich Růžička, osobně vernisáži přítomen. Uvádí grafiku provedenou technikou čárového linorytu: imaginární budovy, opuštěné stavby a prostory připomínající bludiště. Studoval na AVU (1968 - 1974), dosud uspořádal 30 samostatných výstav a svými pracemi byl zastoupen na 177 společných výstavách, z toho 57 v zahraničí. Ocenění, která získal v posledních letech: 2003 - Cena Sdružení českých umělců grafiků Hollar za komorní grafiku, 2004 - Grafika roku v kategorii grafiky malého formátu, 2005 - Grafika roku v kategorii lino, 2006 Grafika roku, čestné uznání v kategorii linoryty.

Linorytu se věnuje systematicky od doby svých studií, ale není to jediná technika, je výtvarníkem širokého záběru. Působí rovněž jako restaurátor.