Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert českého houslisty a brazilské klavíristky na Velvyslanectví ČR v Kodani

Velvyslanectví ČR v Kodani uspořádalo ve svých reprezentačních prostorách dne 27. března 2007 koncert, na kterém se představili český houslista Jaroslav Šonský a brazilská klavíristka Patrícia Bretas.

Velvyslanectví ČR v Kodani uspořádalo ve svých reprezentačních prostorách dne 27. března 2007 koncert, na kterém se představili český houslista Jaroslav Šonský a brazilská klavíristka Patrícia Bretas.

Ve svém programu uvedli český repertoár: Z domoviny Bedřicha Smetany, Filozofické dialogy soudobého českého skladatele Oldřicha F. Korteho, Sonátu č. 3 Bohuslava Martinů a Mazurek Antonína Dvořáka. Publikum si vyžádalo přídavek, kterým byla Sonáta Johanese Brahmse.

Jaroslav Šonský je původem Čech, žije od roku 1975 ve Švédsku. Studoval na Pražské konzervatoři a Akademii muzických umění, hrál v České filharmonii a Symfonickém orchestru Československého rozhlasu. Po odchodu do Švédska působí jako sólista, hraje s komorními soubory i velkými orchestry, je stálým členem třetího nejlepšího švédského orchestru v Norkoppingu. Nahrává sólově i s Patrícií Bretas nebo s jinými soubory pro rozhlasové stanice v řadě zemí Evropy, v Brazílii, Kanadě aj.

Sonsky

Za nadšenou propagaci české hudby ve Švédsku a ve světě získal Cenu Jana Masaryka Gratias Agit v roce 2003.

S Patrícií Bretas tvoří dvojici skvělých muzikantů, už jejich debut v roce 2001, který se zrodil z náhodného setkání, měl velký úspěch, proto se jednou-dvakrát ročně umělci sejdou na uměleckém turné ať již ve Švédsku, nebo jiné skandinávské či evropské zemi, nebo také v Brazílii, odkud P. Bretas pochází, a znají je i v jiných zemích jižní Ameriky.

Oba se vracejí ke svým kořenům a propagují svou národní hudbu, českou a brazilskou, vystupují společně šestým rokem. Z řady koncertů je zná i české publikum.

Bretas

Patricia Bretas pochází z Rio de Janeiro, vedle své umělecké dráhy působí i jako zástupkyně ředitele zahraničních vztahů na Federální hudební univerzitě v Rio de Janeiro, jejíž je absolventkou. Zdokonalovala se v hudbě v Paříži a dalších zemích, získala mnoho ocenění na hudebních soutěžích, vystupovala na prestižních hudebních festivalech, v Annecy, Epinalu a Salzburgu.

Koncertního vystoupení na velvyslanectví se zúčastnilo dvacet velvyslanců a další diplomaté, mj. Finska, Německa, Chile, Portugalska, Polska, SR, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Litvy, Ghany, Turecka, krajané, místní znalci a obdivovatelé české hudby, HK ČR z Aarhusu, zástupce Czech Trade aj. Po skončení koncertu se konal koktajl, který byl příležitostí hovořit s umělci a poděkovat jim za umělecký zážitek.

Dne 28. března vystoupili umělci Jarosla Šonský a Patrícia Bretas na druhém koncertu v dánském Roskilde. Uvedli stejný repertoár: Smetanu, Dvořáka, Korteho, Martinů a Brahmse, koncert uspořádalo místní Hudební sdružení. Poté budou pokračovat na týdenním turné ve Švédsku.