Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Promítání filmu "Štěstí"

Promítání nových i starších českých filmů s dvouměsíční periodicitou na velvyslanectví si získává stále víc příznivců.

Promítání nových i starších českých filmů s dvouměsíční periodicitou na velvyslanectví si získává stále víc příznivců. Přicházejí studenti, krajané a jejich rodinní příslušníci nebo přátelé, na posledních dvou představeních se objevili i diplomaté Slovenska a Maďarska.

Dne 23. ledna 2007 byl uveden film režiséra a scénáristy Bohdana Slámy Štěstí. Jeho předchozí film Divoké včely byl debutem a měl značný úspěch u domácího publika i na festivalech v zahraničí. Snímek Štěstí se promítal i v rámci kodaňského filmového festivalu v říjnu 2006.

Na úvod byli seznámeni s přijetím filmu u českého publika a na mezinárodních filmových přehlídkách: v Torontu, Athénách, Istanbulu, utekla mu jen oskarová nominace. Posbíral řadu cen zejména na výročním udílení cen Český lev 2005, kde jich připadlo na film Štěstí bezkonkurenčně devět: za nejlepší film, nejlepší režii, nejlepší mužskou a ženskou hereckou úlohu - v hlavních i vedlejších rolích, za nejlepší scénář, nejlepší kameru. Diváci se vzácně shodli s kritiky, film získal i Cenu kritiků. Pokud jde o zahraničí, snímek získal ocenění jako nejlepší film na mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu, kde mu byla udělena také cena v herecké kategorii za nejlepší ženský herecký výkon.

V hlavních rolích Štěstí se představili herci: Tatiana Vilhelmová, Aňa Geislerová, Pavel Liška, Bolek Polívka a Simona Stašová, rovněž dva slovenští herci: Martin Huba a Zuzana Krónerová. Hudbu k filmu složil Leonid Soybelmanian, produkci měl Pavel Strnad.