Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava „Valašská slivovice a její duše“ v Odense

Dalum Landbrugsskole (Academy of Agricultural Business) v Odense je Vyšší státní zemědělská škola, která hostila putovní výstavu Valašská slivovice a její duše 5. až 15. června 2007.

Dalum Landbrugsskole (Academy of Agricultural Business) v Odense je Vyšší státní zemědělská škola, která hostila putovní výstavu Valašská slivovice a její duše. Výstava byla zahájena dne 5. června 2007 za účasti velvyslance I. Jančárka, který ji v úvodním slovu představil. Hovořil o tradiční produkci populárního českého nápoje, spojovaného především s jižní Moravou a Valašskem. Výstava reprodukcí velkoplošných fotografií tak navazuje na předchozí akce ve střední Asii a bude pokračovat dále do Katowic. Ředitel školy Jorgen Jensen uvítal tuto možnost a před zahájením provedl velvyslance prostorami školy, která má v Dánsku velmi dobré jméno a široce spolupracuje se zahraničím.

Zahájení se zúčastnilo na padesát osob, učitelský sbor, studenti a stážisté, místní zájemci a také čeští krajané žijící na ostrově Fyn, kolem Odense. Před výstavou požádal o informace lokální deník Fyens stiftstidende. Další početní návštěvníci shlédnou výstavu v nejbližších dnech, kdy škola pořádá setkání bývalých absolventů (po 30, 40 a 50 letech), a je pravidelným místem schůzek Rotary Klubu na Fynu.

trnky

Tradice školy sahá do 18. století, kdy navázala na Folk High Schools vzdělávající zemědělce a farmáře. Studenti po prvním roce odcházejí do praxe na farmy v různých částech země, škola jim praxi zprostředkovává, poté se vracejí opět do školy a už po půl roce jdou zpět na praxi na jiné farmy v Dánsku a také do zahraničí, kde stráví dva roky (Portugalsko, JAR, Thajsko, Brazílie). Poté si zvolí specializaci a zůstávají na škole do absolvování bakalářského stupně. Menší část z nich volí možnost pokračování na zemědělských oborech Kodaňské univerzity, aby dosáhli magisterského stupně. Na základě výměn studují na škole studenti z řady zemí, zejména Maďarska a Ukrajiny, především v rámci programu Europea, spolupráce sítě evropských zemědělských škol. V 90. letech měli také studenty z ČR, zejména ze Střední zemědělské školy v Benešově. Škola se podílela i na dalších projektech v ČR, např. vysílání dánských učitelů a lektorů.

Pod Dalum Landbrugsskole patří i sousední škola mlékárenské produkce, která je jedinou tohoto typu v celé Skandinávii, poskytuje výuku tudíž i v angličtině pro studenty ze skandinávských zemí a stážisty z dalších zemí světa.

Vernisáž se setkala se velkým zájmem, byla doplněna o ochutnávku slivovice, piva, vína a dalších českých specialit. Výstava trvala do 15.6.2007.