Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

CPH:DOX 2008 s českou účastí

Ve dnech 7. – 16. listopadu 2008 se uskutečnil Kodaňský mezinárodní festival dokumentárních filmů CPH:DOX, kde byla významně svou tvorbou zastoupena Česká republika

V rámci festivalu se promítal dne 12. 11. 2008 v Dánském filmovém institutu snímek Heleny Třeštíkové z roku 2008 René. Film získal letos v Lipsku (festival DOK Leipzig) hlavní cenu Zlatou holubici. Režisérka byla za tento film rovněž oceněna Evropskou filmovou akademií Prix Arte. Stala se první českou držitelkou této prestižní ceny za nejlepší evropský dokument. Její předání se uskuteční rovněž v Kodani. H. Třeštíková si cenu osobně převezme dne 6. 12. 2008. Film byl uveden na letošním festivalu v Karlových Varech a na filmových festivalech v izraelské Haifě, v korejském Pusanu a na jiných filmových přehlídkách. Film René režisérka na úvod představila a po jeho promítnutí proběhla beseda s diváky. Dle zájmu publika lze hodnotit uvedení snímku jako velmi úspěšné.

René
René

Velvyslanectví ČR v Kodani využilo přítomnosti režisérky na festivalu a uspořádalo ve stejný den promítání jejího celovečerního snímku Marcela z roku 2007 v prostorách rezidence velvyslance. Režisérka opět film uvedla a po skončení proběhla živá beseda s diváky, především z řad české komunity. Vyprávěla o natáčení cyklu Manželské etudy, o kontaktech s hlavními postavami příběhů a zejména o dramatických životních osudech Marcely.

Marcela
Marcela

Dne 13. 11. 2008 se konalo v Dánském filmovém institutu promítání českého celovečerního dokumentu Občan Havel režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka. Dokument měl mezinárodní premiéru na filmovém festivalu Berlinale 2008 a získal nominaci na cenu Evropské filmové akademie Prix Arte.

Občan Havel
Občan Havel

Po skončení filmu se uskutečnila beseda s novinářem a bývalým předsedou dánského PEN Klubu Nielsem Barfoedem. Podělil se o své osobní zkušenosti spojené s osobností Václava Havla, s nímž se znal ještě z disidentských dob.

Byl rovněž představen čerstvě vydaný dánský překlad knihy Václava Havla Stručně, prosím (Ganske kort….) z nakladatelství Gyldendahl. Na závěr nabídlo Velvyslanectví ČR v Kodani číši vína.

V rámci festivalu se konala mezinárodní konference pod názvem The Way We Live Now. Jejím spolupořadatelem bylo vedle CPH:DOX dánské vydání mezinárodního kulturně zaměřeného časopisu Lettre Internationale, Dánská královská akademie výtvarných umění a dánská Národní galerie. K účasti na konferenci byl pozván bývalý prezident Václav Havel, ale cesty se nemohl zúčastnit vzhledem k silnému zaneprázdnění a cestě do Polska.

Dne 15. 11. 2008 se uskutečnilo slavnostní předávání cen Mezinárodního kodaňského filmového festivalu. René byl nominován mezi deseti snímky hlavní kategorie, ale cenu nezískal. Snímek Občan Havel byl nominován mezi pěti filmy v kategorii "DOC Alliance", tj. v rámci nové mezinárodní spolupráce pěti největších evropských dokumentárních filmových festivalů Visions du Réel, Dok Leipzig, Planete Review Warsaw, IDFF Jihlava a kodaňského CPH:DOX. Letos byla tato cena udělena vůbec poprvé a získal ji právě český dokument Občan Havel. Na slavnostním závěrečném ceremoniálu cenu převzal velvyslanec Z. Lyčka.