Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filmy Jana Švankmajera v Dánském filmovém institutu

Dánský filmový institut ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Dánsku představuje během října 2008 českého režiséra, výtvarníka a animátora Jana Švankmajera

Otevření přehlídky s uvedením filmu Otesánek (z roku 2000) se konalo dne 7. října 2008. Slavnostní večer v Dánském filmovém institutu zahájil velvyslanec Zdeněk Lyčka.

Film Otesánek získal několik ocenění v soutěži Český lev 2002. Byla mu udělena cena za nejlepší hraný film roku. Tvůrce společně s manželkou Evou Švankmajerovou získali dalšího Českého lva v kategorii nejlepší výtvarný počin a Eva Švankmajerová cenu za nejlepší filmový plakát.

Otesánek
Otesánek

Autor se proslavil v oblasti experimentální animace už svým prvním celovečerním filmem Něco z Alenky (1988) a k jeho neznámějším filmům se řadí Lekce Faust (1994), Spiklenci slasti (1996), Šílení (2005). Mezi krátkými animovanými filmy jsou tituly Možnosti dialogu (1982), Konec stalinismu v Čechách (1990), Jídlo (1992) a řada dalších. Švankmajer je uznávaný jako jeden z nejlepších světových animátorů.

Něco z Alenky
Něco z Alenky

Zahájení Švankmajerovy přehlídky se zúčastnila česká krajanská komunita i místní zájemci, velvyslanci a diplomaté Rakouska, Slovenska a Rumunska, studenti.

Velvyslanectví ČR uspořádalo po skončení projekce číši vína. Hostům byl poskytnut katalog Jan Švankmajer – Transmutace smyslů. 

Dne 9. října 2008 uvedl dánský odborník na Švankmajera Petr Skovfoged Larsen výběr z krátkometrážních filmů režiséra.