Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Fokus Tjekkiet: Česká republika - zajímavý kulturní a turistický cíl

Přednáška nositelky ceny Gratias Agit, Inge Bro Joergensen, v knihovně v Ringstedu 10. března

V rámci projektu Zaměřeno na Česko - Fokus Tjekkiet se dne 10. března uskutečnila ve spolupráci ZÚ Kodaň a městské knihovny v Ringstedu přednáška jediné dánské nositelky Ceny ministra zahraničí Gratias Agit, paní Inge Bro Jørgensen, na téma ČR- zajímavý kulturní a turistický cíl. Zapálená cestovatelka po českých zemích a velká znalkyně českých reálií v cca hodinové přednášce připomenula nejvýznamnější okamžiky české historie a následně, na základě dojmů ze svých několika desítek cest po ČR představila kulturně či turisticky zajímavá místa a prezentovala zajímavé kulturní a upomínkové předměty české provenience. V rámci následné číše vína pro posluchače prezentovala rovněž svoji knižní tvorbu o ČR. Během akce bylo distribuováno rovněž velké množství propagačních materiálů o ČR zaměřených tak, aby pokryly co nejširší spektrum turistických i kulturních zajímavostí.

Inge Bro Jorgensen, Ringsted březen 2008

Paní Inge Bro Jørgensen je neúnavnou propagátorkou České republiky, cca 2 x do roka vede do ČR skupinu dánských turistů, jejichž cestovní program zaměřuje spíše než na notoricky známé turistické a kulturní cíle, na hlubší poznání ČR a českého národa. Díky jejím aktivitám a rovněž zájmu občanů Ringstedu, kteří se podílejí na spolupráci v rámci partnerství s Kutnou Horou, má ČR mezi místní komunitou velmi dobrý zvuk.

Přednášku, kterou spolu s velvyslancem I. Jančárkem uvedl starosta města N. U. Hermansen, navštívilo cca 80 osob z řad místní dánské komunity. Přednáška byla doprovozena prezentací české dětské knihy z fondu ZÚ i místní knihovny, na úvod byl rovněž uveden krátký videofilm o ČR.

Přednáška Ringsted


O Inge Bro Jørgensen

Paní Inge Bro Jørgensen, narozená v Kodani, navštívila tehdejší Československo poprvé v roce 1977 a setkání se zemí, její kulturou i konkrétními lidmi, vzbudilo její velký zájem, jež vyústil do cestovatelské, průvodcovské, přednáškové a spisovatelské činnosti o zemi. Naučila se základy češtiny, její znalosti o historii, kultuře a umění českých zemí jsou ohromné. Vykonala mnoho desítek návštěv ČR a vydala několik knih, např. Praha, Kutná hora, Čechy, Morava a Slezsko. Paní Inge Bro Jørgensen byla v roce 2000 udělena cena Gratias Agit českého ministra zahraničních věcí jako výraz uznání za její činnost ve prospěch České republiky.

O historické konotaci Ringstedu a České republiky

Město Ringsted a zejm. kostel Sct. Bendts Kirke může být pro českého návštěvníka jistě přitažlivým cílem i z hlediska historického - v kostele je pohřbena královna Dagmar Dánská, dcera českého krále Přemysla Otakar I. známá původně jako princezna Markéta, která se v roce 1205provdala za dánského krále Valdemara Vítězného. Královna Dagmar zemřela v roce 1213 a pro svoji citlivou, milosrdnou a laskavou povahu, která se odrážela v jejím blízkém a ochranitelském vztahu k poddaným, si ji Dánové velmi oblíbili a o její dobrotě, laskavosti a šlechetnosti vzniklo několik lidových písní, které tyto její atributy opěvují. Jednu z nich dokonce hraje zvonkohra kostela Sct. Bendts Kirke. V Sct. Bendts Kirke v Ringstedu je Dagmar pohřbena, připomíná ji zde rovněž půvabná freska a také upomínková deska česko-dánské společnosti z roku 1928.