Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Fokus Tjekkiet: Ekonomický seminář v bance NORDEA

Velvyslanectví ČR v Kodani ve spolupráci s Dánsko-českým podnikatelským fórem /DTEF/ zorganizovalo ve středu 5. března 2008 ekonomický seminář „Macroeconomy of the Czech Republic, Prognoses and Financial Markets“.

Tato akce, která byla součástí prezentační iniciativy Velvyslanectví ČR v Kodani nazvané FOKUS TJEKKIET ("Zaměřeno na Českou republiku"), se setkala se zájmem dánských podnikatelů, a to především ze strany malých a středních firem. Mezi účastníky byli ale i představitelé akademické veřejnosti, mj. i z Copenhagen Business University.

Tématicky se seminář zaměřil na dvě oblasti, konkrétně na "Prognózu finančního a makroekonomického vývoje ČR" a na "Výkonnost české koruny". Základní vystoupení k těmto problematikám přednesli Anders Svendsen a Elisabeth Andreew/ová, analytici bankovní skupiny NORDEA. Jejich hodnocení vyznělo pro Českou republiku značně pozitivně, což samozřejmě mělo pro naše dánské partnery podstatně větší váhu, než kdyby podobnou pozitivní analýzu dalšího vývoje českého hospodářství přednášeli v Kodani čeští experti.

Nordea1

Na semináři bylo mj. uvedeno, že národní hospodářství České republiky je v dobrém stavu a schopné čelit globálním výzvám, které jsou již nyní zřejmé v souvislosti s oslabování světové ekonomiky. Vnější rizika jsou značná a česká ekonomika není samozřejmě vůči těmto vlivům zcela imunní. Je ale zřejmé, že naše ekonomika je relativně méně zranitelná než ekonomiky dalších států regionu střední Evropy. Experti z NORDEA kladně hodnotili vládní daňovou reformu, která vstoupila v platnost od 1.1. 2008, zároveň ale zdůraznili potřebu reformy zdravotnictví a penzijního systému. Prudké posilování české měny v posledních týdnech považují za ekonomicky mimořádné a jejich predikce uvádí pravděpodobný obrat tohoto trendu a návazné oslabování české koruny. Konvertibilní kurs před vstupem do EMU (s předpokladem roku 2012) by dle názorů expertů banky neměl být silnější než současný.

Nordea3

Akce se konala v jednacím sále kodaňské centrály bankovní skupiny Nordea, která se organizačně i finančně na zabezpečení ekonomického semináře podílela.

NORDEA je největší komerční nadnárodní bankou, která operuje v severských a baltských zemích. Základní jmění toho gigantického bankovního subjektu je 176 mld. EUR. NORDEA obsluhuje přes 9,6 mil. privátních osob a cca 930.000 korporací. S akciemi skupiny NORDEA se obchoduje na burzách ve Stockholmu, v Helsinkách a v Kodani.

Na závěr semináře proběhla rovněž krátká prezentace českého a moravského vinařství, vč. projekce DVD Vinařského fondu ČR Great Wine from a Small Country, spojená s degustací.