Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Fokus Tjekkiet: Ensemble Martinů vystoupil v Ringstedu a Albertslundu

12. a 13. března představil Ensemble Martinů českou klasickou hudbu v Dánsku

Závěr projektu prezentace České republiky v Dánsku "Zaměřeno na Česko - Fokus Tjekkiet" byl ve znamení české vážné hudby.

12. a 13. března vystoupilo ve dvou dnech v městech Ringstedu a Kodani -T Albertslundu české klavírní kvarteto Ensemble Martinů. V obou případech byl posluchačům představen program výhradně sestavený z českých tradičních i moderních autorů klasické hudby - byl uveden A. Dvořák, M. Kubička, B. Martinů a L. Ščerba. Na připomínku historie česko - dánských vztahů byla uvedena rovněž dánská lidová píseň v aranžmá M. Hyblera "Smrt královny Dagmar" - ta připomněla historickou postavu princezny Markéty Přemyslovny, která se v 13. stol. provdala za dánského krále Valdemara a která je pohřbena právě v místě konání koncertu - v románsko - gotickém kostele Sct. Bendts Kirke v Ringstedu.

Ensemble Martinů v Ringstedu
Ensemble Martinů v Ringstedu, Sct. Bendts Kirke

Koncert v Ringstedu 12. března uvedl spolu s velvyslancem ČR Ivanem Jančárkem starosta města Niels U. Hermansen a navštívila ho cca stovka posluchačů z řad zejm. místní dánské komunity vč. osob aktivních v rámci kontaktů mezi partnerskými městy Ringsted a Kutná Hora. Koncert zapadl do tzv. týdne České republiky v Ringstedu, na jehož sestavení se podílelo velvyslanectví ČR, města Ringsted a Kutná hora a který navštívila také reprezentace města Kutná Hora v čele se starostou panem Šalátkem (v rámci Českého týdne v Ringstedu byly uvedeny po záštitou ZÚ ČR přednáška paní Inge Bro Joergensen, nositelky ceny Gratias Agit, na téma Česká republika - zajímavý kulturní a turistický cíl - viz naše č.j. 223, dále pak koncert Ensemble Martinů, pod záštitou měst Ringsted a Kutná Hora pak výstava fotografií Kutné Hory v místním muzeu a jazzový koncert).

Ensemble Martinů Ringsted
Starosta Ringstedu N. U. Hermansen a velvyslanec ČR I. Jančárek

Koncert Ensemble Martinů v Albertslundu 13. března přilákal rovněž cca stovku posluchačů z řad místní komunity, české komunity v Dánsku, diplomatů a některých hudebních agentur. Prostor architektonicky moderního kostela z 80. let minulého století dal vyniknout zejm. moderní české klasice.

Ensemble Martinů Albertslund
Ensemble Martinů v Albertslundu


O Ensemble Martinů

České klavírní kvarteto Ensemble Martinů založené v roce 1978, ve složení M iroslav Matějka (flétna), Radka Preislerová (housle), Markéta Janáčková (klavír), Bledar Zajmi (violoncello), suverénní a precizní interpret české i světové vážné hudby, se zaměřuje vedle tradiční klasiky (Dvořák, Beethoven, Ravel), rovněž na moderní klasiku pozdějších a soudobých českých i světových autorů (Martinů, Kubička, Ščerba aj.) Složení kvarteta, kde je viola nahrazena flétnou, zakládá na unikátní aranžmá klasických skladeb.

Více informací naleznete na webových stránkách Ensemble Martinů.

O historické konotaci Ringstedu a České republiky

Město Ringsted a zejm. kostel Sct. Bendts Kirke může být pro českého návštěvníka jistě přitažlivým cílem i z hlediska historického - v kostele je pohřbena královna Dagmar Dánská, dcera českého krále Přemysla Otakar I. známá původně jako princezna Markéta, která se v roce 1205provdala za dánského krále Valdemara Vítězného. Královna Dagmar zemřela v roce 1213 a pro svoji citlivou, milosrdnou a laskavou povahu, která se odrážela v jejím blízkém a ochranitelském vztahu k poddaným, si ji Dánové velmi oblíbili a o její dobrotě, laskavosti a šlechetnosti vzniklo několik lidových písní, které tyto její atributy opěvují. Jednu z nich dokonce hraje zvonkohra kostela Sct. Bendts Kirke. V Sct. Bendts Kirke v Ringstedu je Dagmar pohřbena, připomíná ji zde rovněž půvabná freska a také upomínková deska česko-dánské společnosti z roku 1928.

královna Dagmar pamětní deska