Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Promítání filmu „Příběhy obyčejného šílenství“

Poslední setkání letošního roku v rámci Večerů s přáteli českého filmu se uskutečnilo dne 17. prosince 2008. Na velvyslanectví byl pro české krajany, studenty a další zájemce promítnut film „Příběhy obyčejného šílenství“ režiséra Petra Zelenky.

Petr Zelenka je známý jako režisér a scénárista řady filmů, které si našly značnou diváckou přízeň. Je autorem Knoflíkářů z roku 1997, Samotářů (scénář) z roku 2000 a Roku ďábla z roku 2002.

Spojení filmového a hudebního světa se odrazilo v jeho snímcích Mňága Happy-end (1996), Visací zámek (televizní dokument 1993) a zmíněný Rok ďábla. Jeho nejnovějším projektem jsou „Karamazovi“.

Příběhy obyčejného šílenství napsal P. Zelenka původně pro pražské Dejvické divadlo, kde hru také režíroval a získal za ni cenu Alfréda Radoka. O čtyři roky později ji převedl do stejnojmenné filmové podoby. V hlavní roli se představil Ivan Trojan, trojnásobný držitel Českého lva.

Česká filmová a televizní akademie ocenila v roce 2005 Českým lvem Michala Holubce v kategorii zvuk a Miroslava Krobota v kategorii herecký výkon ve vedlejší mužské roli. Film získal také Cenu ruské filmové kritiky na Mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě v roce 2005.

Příběhy obyčejného šílenství