Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Svatováclavské setkání a promítání filmu „Václav“

Velvyslanectví ČR v Kodani navázalo na tradici svátku Sv. Václava, jednoho z patronů naší země a výraznou osobnost českých dějin. Dne 30. září 2008 uspořádalo svatováclavské setkání k připomenutí Dne české státnosti.

V reprezentačních prostorách rezidence velvyslance se sešli krajané, členové Dánsko-českého spolku a nově založeného sdružení  vKodani.cz, zástupci ČSA a čeští studenti.

Velvyslanec Zdeněk Lyčka představil kulturní a společenské akce, které bude Velvyslanectví ČR v Kodani pořádat nebo spolupořádat v nadcházejícím období.
Po svatováclavském pohoštění následovala projekce filmu Václav režiséra Jiřího Vejdělka z roku 2007. Film, který vychází ze skutečného příběhu udělení milosti prezidentem republiky, byl oceněný v soutěži Český lev 2008 v kategorii hlavní a vedlejší mužské herecké role. Ceny získali Ivan Trojan a Jan Budař. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Šanghaji 2008 získala Zlatý pohár za hlavní hereckou roli Emília Vašáryová a rovněž Zlatý pohár Marek Epstein za scénář.

VÁCLAV FILM

Promítání filmu se zúčastnilo přes šedesát příznivců českého filmu, zejména krajanů a studentů. Tentokrát se připojili také velvyslanci Rakouska a Rumunska a CDA Srbska.

Dne 29. září 2008 uspořádalo promítání snímku Václav Oddělení východoevropských studií při Univerzitě v Aarhusu ve spolupráci s velvyslanectvím. Bylo určeno zejména studentům, ale také místním zájemcům.