Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Udělení ceny Gratias Agit 2008 Libuši Müllerové

Dne 3. října 2008 udělil ministr zahraničních věcí České republiky pan Karel Schwarzenberg cenu Gratias Agit 2008 za šíření dobrého jména ČR v zahraničí kandidátce z Dánska paní Libuši Müllerové, odborné poradkyni českého původu.

L. Müllerová je iniciátorkou projektů, které přispěly k větší informovanosti o ČR, organizátorkou řady společenských, politických a kulturních akcí v Dánsku a ČR. Angažovala se ve prospěch ČR v době do listopadu 1989 i po něm.

V sedmdesátých a osmdesátých letech aktivně spolupracovala s českými umělci, spisovateli, novináři a sportovci, kteří navštívili Dánsko. Působila v rámci Dánského spolku na podporu Charty ´77. Organizovala semináře a kulturně-politické akce na podporu rozvoje demokratického procesu v zemích střední a východní Evropy, od roku 1990 výměnné akce pro české studenty, umělce a pracovníky v různých oborech ve spolupráci s řadou Folkehøjskole (Grundtwig Højskole, Rye Højskole, Vallekilde, aj.).

V roce 1992 založila vlastní Galerii Shambala v Kodani, kde pořádá výstavy současných zahraničních, dánských a českých umělců, výměnné kulturní akce a také četné přednášky.

GRATIAS AGIT

V posledních letech aktivně spolupracuje s Velvyslanectvím ČR v Dánsku na různých uměleckých akcích. Jen v roce 2008: výstava grafického díla Bereniky Ovčáčkové a Petra Poše v galerii Shambala, účast na pořádání výstavy A. Dvořák a Rusalka v Divadelním muzeu, vlastní organizace recitalu pěvce ND Miloslava Podskalského, výstava afrického umění Tingatinga s českým sběratelem Danielem Augustou.

V minulých letech uspořádala v Shambale samostatné výstavy Milana Hladkého, Vratislava Ševčíka, Heleny Slavíkové, Bořivoje Pejchala, Karla Votípky, Oldřicha Kulhánka, Vladimíra Boudníka. Výstavy ve spolupráci s X-Centrem Plzeň: Varvara Divišová, Jan Tichý, Miroslav Pošvic, Jan Samec, Tomáš Hřivnáč, Aleš Knotek. Výstavy a workshopy ve spolupráci s Art-Kontaktem Karlovy Vary.

V Shambale pořádá take hudební akce: dětský pěvecký sbor Rolnička Praha, Duo “Hudba, která hladí”,  Plzeňské trio, vystoupení Michaely Fukačové, české hudebnice žijící v Dánsku. Podílí se na organizování koncertů českých souborů v Tivoli a v dánských kostelích.

Bližší informace o ceně ministra zahraničních věcí Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí lze nalézt na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.