Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Barmský večer na velvyslanectví

V souvislosti s oslavami 20. výročí pádu komunismu uspořádalo Velvyslanectví ČR v Kodani ve spolupráci s Prague Society for International Cooperation, partnerem nadace Global Panel, tematický večer o Barmě.

Hlavním hostem večera byla ředitelka Barmského centra v Praze, paní Sabe Amthor Soe.

Po úvodním slově Sabe Amthor Soe byl promítnut dokumentární film Barmský videožurnál dánského režiséra Anderse Østergaarda. Strhujícím způsobem sestavený dokument nabízí autentický záznam událostí z tzv. šafránové revoluce v roce 2007, kdy Barmánci po devatenácti letech vyšli za mohutné podpory buddhistických mnichů do ulic Rangúnu, a jejího brutálního potlačení. Film získal řadu ocenění na mezinárodních festivalech, mj. Zvláštní cenu Václava Havla na festivalu Jeden svět a hlavní cenu na festivalech CPH:DOX v Kodani a IDFA v Amsterdamu.

Zleva: velvyslanec Zdeněk Lyčka, ředitelka Barmského centra v Praze Sabe Amthor Soe a mistr bojového umění U Htwe Thaung

Večera se zúčastnilo cca 40 hostů včetně paní Anette Berentzen z Danish Burma Committee a zástupců barmské komunity v Dánsku. Po promítnutí filmu následovala diskuse a občerstvení v prostorách rezidence velvyslance. Velvyslanec Zdeněk Lyčka touto nenásilnou cestou poukázal v souvislosti s oslavami pádu železné opony v Evropě na existenci totalitních režimů v jiných částech světa. Problematika Barmy/Myanmaru patří mezi priority české zahraniční politiky v lidskoprávní oblasti. Česká republika se také aktivně podílí na humanitární pomoci v Barmě.

Velvyslanec Zdeněk Lyčka a ředitelka Barmského centra v Praze Sabe Amthor Soe (uprostřed) se zástupci barmské komunity v Dánsku

Ředitelka Sabe Amthor Soe seznámila hosty pomocí krátkého prezentačního filmu také s dalšími kampaněmi, kterými se Barmské centrum v Praze zabývá, zejména pak humanitární pomocí obětem hladomoru způsobeným ničivým cyklonem Nargis v roce 2008. Tomuto tématu je věnován také nový dokumentární film Sirotci barmského cyklonu, který natočili dva skrytí barmští kameramani. O současné situaci v Barmě vypovídá článek publikovaný v deníku Information dne 20. listopadu 2009 (překlad z britského deníku The Independent).