Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Delegace českých senátorů navštívila Lolland

Ve dnech 30. září - 6.října 2009 proběhla v Dánsku pracovní návštěva delegace Výboru pro životní prostředí, veřejnou správu a regionální rozvoj Senátu PČR.

Česká delegace vedená místopředsedkyní Senátu A. Gajdůškovou jednala v dánském parlamentu (Folketingu), na Ministerstvu pro otázky klimatu a energetiku a na Svazu komun.

První evropská vodíková komunita ve vesnici Vestenskov

Poté navštívila municipalitu Lolland, která má v současné době ve světě unikátní postavení z hlediska ekologické energetiky. Veškerá zdejší elektřina je vyráběna z obnovitelných zdrojů, stejně jako tři čtvrtiny tepelné energie (s výhledem na navýšení na 90 % do roku 2015).

Testování nejmodernějších energetických technologií

Delegace se setkala se starostou municipality Stigem Vestergaardem, který mj. blíže hovořil o zřízení tzv. Komunálních testovacích zařízení (CTF), tedy plánu, jak z celé municipality udělat zónu energetických inovací. Za doprovodu specialistů společnosti Bass si česká delegace prohlédla první evropskou vodíkovou komunitu ve vesnici Vestenskov.

Elektrolyzér vyrábějící vodík a kyslík z vody

Členové české delegace si dále prohlédli Klimatický park v Onsevigu, kde se zajímali o využívání offshore větrných elektráren Vindeby a o protipovodňové hráze, které byly vybudovány s nádržemi na pěstování řas, z nichž se vyrábí ethanol do palivových článků.

offshore větrné elektrárny v Onsevigu

produkce řas na výrobu ethanolu

Po ukončení návštěvy čtvrtého největšího dánského ostrova Lolland odcestovala delegace českých senátorů do Grónska, kde doprovázena velvyslancem Z. Lyčkou navštívila hlavní město Nuuk a poté správní středisko Ilulissat.

Po návratu zpět do Dánska měla ještě vedoucí české delegace A. Gajdůšková, místopředsedkyně Senátu PČR unikátní příležitost zúčastnit se slavnostního zahájení nové dánské parlamentní sezóny, které proběhlo ve Folketingu za účasti dánské královny Margrethe II.