Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Promítání filmu "Síla lidskosti" v Dánsku

Dne 11. června 2009 se promítal v Dánském filmovém institutu (Cinemateket) dokumentární film „Síla lidskosti/ příběh Nicholase Wintona“ (2002) – strhující drama o 29letém úředníkovi londýnské burzy, který zachránil 669 českých dětí převážně židovského původu před transporty smrti.

Film slovenského režiséra Mateje Mináče, autora hraného snímku Všichni moji blízcí (1999), podává za použití archivních záběrů, fotografií a autentických rozhovorů s některými z „Wintonových dětí“, ale i samotného Nicholase Wintona, svědectví o odvaze jedince, jehož odhodlání pomohlo zachránit mnoho lidských životů. Nicholas Winton, který 19. května 2009 oslavil 100 let, byl za své zásluhy povýšen do šlechtického stavu, vyznamenán Řádem Britského impéria a Řádem TGM.

Matej Mináč (uprostřed) spolu se Simonem Haymanem (vlevo) a velvyslancem Zdeňkem Lyčkou (vpravo).

Síla lidskosti získala  mezinárodní cenu Emmy za nejlepší dokumentární film roku 2002. Režisér Matej Mináč se po skončení promítání spolu s izraelským velvyslancem Arthurem Avnonem, britským velvyslancem Nicholasem Archerem a českým velvyslancem Zdeňkem Lyčkou zúčastnili debaty s diváky. Na promítání byl přítomen také pan Simon Hayman, jehož matka byla jedním ze zachráněných „Wintonových dětí“ a žije v současnosti na Novém Zélandě. Na závěr večera uspořádalo Velvyslanectví ČR v Kodani číši českého vína a piva.

Dne 12. června 2009 se uskutečnilo promítání tohoto snímku v mezinárodní soukromé škole Rygaards Skole v Kodani. Režisér Mináč debatoval se studenty a natáčel jejich bezprostřední reakce na zhlédnutý film. Za doprovodu ředitele školy Kena Rushe si prohlédl spolu se studenty areál školy, která byla v době druhé světové války ženským klášterem. Řádové sestry s anglickým knězem ukrývaly v jejím podzemí židovské děti i dospělé a pomáhaly jim v útěku do Švédska.

Mezinárodní soukromá škola Rygaards Skole.

Na závěr svého krátkého pracovního pobytu v Kodani natočil M. Mináč interview s dánským  ministrem školství Bertelem Haarderem o důležitosti předávání informací o holocastu mladé generaci.

Materiály získané v Dánsku hodlá M. Mináč využít pro pokračování filmu o Nicolasu Wintonovi, k čemuž přistoupil zejména díky živým reakcím nejmladší generace v různých částech světa na původní jedinečný dokument “Síla lidskosti“.

M. Mináč poskytl rozhovor dopisovateli ČTK ve Švédsku Tomáši Sniegoňovi.

Více informací naleznete na:
The Power of Good
Vzdělávací projekt Nickyho rodina