Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Promítání filmu "Smutek paní Šnajderové"

V úterý 24. února 2009 se na Velvyslanectví České republiky v Kodani uskutečnila projekce česko-albánského filmu „Smutek paní Šnajderové“ albánského režiséra Pira Milkaniho.

Hlavní hosté a organizátoři večera. Zleva: albánský režisér Piro Milkani, producentka Jana Tomsová, albánská velvyslankyně Aferdita Dalla a český velvyslanec Zdeněk Lyčka.

Jde o první film, který vznikl v česko-albánské koprodukci; premiéru v obou zemích měl v roce 2008. ZÚ Kodaň zařadil projekci do rámce CZ PRES, v souvislosti s nadcházejícím přijetím Albánie do NATO a přibližováním této země k EU, s důrazem na jednu z priorit českého předsednictví: vztahy EU a zemí západního Balkánu. Úvodní slovo pronesl velvyslanec Zdeněk Lyčka, který současně představil hlavní hosty večera – režiséra Pira Milkaniho a producentku filmu Janu Tomsovou.

Po promítnutí filmu se konala číše vína a ochutnávka albánských specialit. Zúčastnění diskutovali s režisérem a producentkou o natáčení filmu a zkušenostech režiséra po nuceném návratu z Československa šedesátých let, kde studoval na FAMU, do Albánie, země izolované od ostatních částí Evropy. Piro Milkani je renomovaným albánským režisérem, scénáristou a kameramanem. Natočil 25 hraných filmů a desítky dokumentů. V letech 1998–2002 působil jako velvyslanec Albánské republiky v ČR a na Slovensku.

Piro Milkani a Jana Tomsová s diplomaty. Zleva: slovenský velvyslanec Lubomír Golian, režisér Piro Milkani, producentka Jana Tomsová, rakouský velvyslanec Erwin Kubesch, marocká velvyslankyně Raja Ghannam, český velvyslanec Zdeněk Lyčka a albánská velvyslankyně Aferdita Dalla.

Režisér, producentka, český velvyslanec, albánská velvyslankyně a další hosté večera poskytli rozhovor přítomným albánským novinářům. Večera se zúčastnili velvyslanci, chargé d´affaires a další diplomatičtí zástupci zemí střední Evropy, Balkánu a severní Afriky, zástupci dánského filmového průmyslu a česká a albánská komunita v celkovém počtu cca 50 osob.

Režisér Piro Milkani s českými krajany a studenty