Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava a přednášky Martina Velíška v Grónsku

Obyvatelé Maniitsoqu na západním pobřeží Grónska měli koncem dubna t. r. možnost osobně poznat akademického malíře Martina Velíška, který ilustroval české vydání Grónských mýtů a pověstí Knuda Rasmussena v překladu Violy a Zdeňka Lyčkových.

Obyvatelé Maniitsoqu na západním pobřeží Grónska měli koncem dubna t. r. možnost osobně poznat akademického malíře Martina Velíška, který ilustroval české vydání Grónských mýtů a pověstí Knuda Rasmussena v překladu Violy a Zdeňka Lyčkových (nakladatelství Argo 1998, 2. vydání 2007).

Maniitsoq

K vysvětlení zájmu o Martina Velíška v Grónsku se musíme vrátit o několik měsíců zpět. V září loňského roku proběhla v kulturním a konferenčním středisku Katuaq grónského hlavního města Nuuku ekonomická, turistická a kulturní prezentace České republiky s názvem České dny v Grónsku. Součástí této akce, kterou připravilo Velvyslanectví České republiky v Kodani, byla výstava zmíněných knižních ilustrací Martina Velíška. Vzhledem k velkému úspěchu putuje od té doby Velíškova výstava po celém Grónsku; dosud byla představena kromě hlavního města také v Narsaqu a Qaqortoqu na jihu země, nyní je k vidění v západogrónském Maniitsoqu.

Starý kostel v Maniitsoqu, v němž je výstava instalována

Ve dnech 21. – 23. dubna 2009 se v režii místního muzea, za finančního přispění Grónské samosprávy a ve spolupráci s českým velvyslanectvím uskutečnila série přednášek Martina Velíška a Zdeňka Lyčky o ilustracích a překladu grónských mýtů a pověstí do češtiny.

Ředitelka Maniitsoqského muzea Tea Dahl Christensenová s Martinem Velíškem

Prostřednictvím powerpointových prezentací a následných besed se s tématem seznámili studenti z internátní střední školy Maniitsup Efterskolia, odborné potravinářské střední školy ATI a široká veřejnost.

Martin Velíšek v akci

Z. Lyčka, M. Velíšek a šaman (foto Kristian Samuelsen)

Posluchači projevili o české ilustrace i celkovou tvorbu Martina Velíška velký zájem a zajímali se také o problematiku překladu svého národního literárního dědictví do tak vzdáleného jazyka, jakým je pro ně čeština. Mnozí z nich se prostřednictvím Velíškových ilustrací seznámili s některými pradávnými příběhy poprvé v životě.

Beseda se studenty

Studenti Maniitsup Efterskolia

Studenti ATI

Zdeněk Lyčka a Martin Velíšek navštívili radnici, ke je přijal místostarosta Karl Lyberth (starosta nedávno vytvořeného nového kraje Qeqqata Kommunia sídlí v sousedním městě Sisimiut). Zdeněk Lyčka přiblížil priority CZ PRES a podrobně místostarostu informoval o pozadí vzniku výstavy a průběhu přednášek v Maniitsoqu.

Setkání M. Velíška s místostarostou Maniitsoqu Karlem Lyberthem

Z Maniitsoqu zamíří výstava do měst Aasiaat a Sisimiut. Svou grónskou pouť zakončí symbolicky v Ilulissatu, rodném městě Knuda Rasmussena. Poté bude uvedena v Kodani – ve spolupráci s Grónským zastoupením – a zvažuje se také její instalace v Grónském domě v Aarhusu.

Grónsko je autonomním územím Dánského království, které má v řadě ohledů zcela odlišná specifika – není např. členem EU. Během státního svátku 21. června letošního roku bude v hlavním městě Nuuku za přítomnosti dánské královny slavnostně vyhlášena prohloubená grónská samospráva (selvstyret, self-rule). Putovní výstava Martina Velíška přispívá ke zviditelňování České republiky v regionu, v němž neexistuje příliš mnoho společných zájmů a vzájemných vztahů. Série přednášek v Maniitsoqu byla jedinou kulturní akcí ČR v průběhu CZ PRES v Grónsku.