Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava „Pocta PET láhvi“ na Bornholmu a Lollandu

Jako doprovodnou akci ke klimatické konferenci COP 15 v Kodani uspořádalo Velvyslanectví ČR v Kodani ve spolupráci s Europe Direct Bornholm, Bornholms Regionskommune, Bornholmskou ústřední knihovnou a Lolland Kommune výstavu "Pocta PET láhvi" na dánských ostrovech Bornholmu a Lollandu.

Bornholm
Lolland

Vernisáž jednoho paré výstavy proběhla 1. prosince 2009 v Ústřední knihovně v Rønne na Bornholmu, vernisáž druhého paré se uskutečnila 3. prosince 2009 v administrativní budově Lolland Kommune v Maribo. Obě výstavy jsou otevřeny do konce roku.

Že PET láhve nemusí být jen odpadem, ale i tvůrčím výtvarným materiálem, již dávno napadlo nejednoho nadšeného učitele výtvarné výchovy. Výtvarně-didaktická výstava „Pocta PET láhvi“ je věnována fenoménu PET láhve, historickému vývoji distribuce a recyklace PET lahví v České republice a zejména pak tématu tvořivé a výtvarné recyklace tohoto zcela ojedinělého materiálu.

Česká sochařka Veronika Richterová, která se dříve věnovala smaltu, mozaikám a malbě, se výtvarnou recyklací PET lahví začala zabývat v roce 2004 a od té doby vytvořila zcela ojedinělé odvětví výtvarného umění, které spontánně nazývá PET-ART. Prvním autorčiným PET-ARTovým objektem byl „křišťálový lustr“ z přibližně šedesáti čirých PET lahví. Náměty pro svá PET-ARTová díla hledá umělkyně v přírodě, v každodennosti nebo v kulturách cizích národů. V různém sledu pak následovaly PET-květiny, PET-zvířata, benátská PET-zrcadla, PETPRSENKA a nekonečné množství dalších nápadů. Veronika Richterová vedle své umělecké tvorby mapuje a archivuje vše, co s tématem PET lahví souvisí.

přílohy

BORNHOLM_CZ.doc 1 MB DOC (Word dokument) 26.7.2011

Lolland_CZ.doc 1 MB DOC (Word dokument) 26.7.2011