Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava „Rok 1989 očima fotografů“ v Roskilde

Velvyslanectví České republiky navázalo spolupráci s Univerzitou v Roskilde, jejíž první akcí je výstava fotografií z přelomového roku 1989.

Fotografie předních českých fotografů jsou od 2. listopadu vystaveny ve foyer Univerzity v Roskilde, kde si je mají možnost prohlédnout studenti, zaměstnanci i náhodní návštěvníci.

Citlivě vybraná a emotivní kolekce představuje řadu vynikajících reportážních snímků předních osobností české fotožurnalistiky. Výstava je členěna do čtyř tematických úseků podle postupného vývoje událostí od prvních demonstrací v srpnu 1988, přes exodus východních Němců do SRN přes Prahu v září 1989, pád berlínské zdi s konečným vyústěním v sametové revoluci listopadu 1989.

Foyer na Univerzitě v Roskilde

V úvodním slově vernisáže vyjádřil rektor Ib Poulsen přesvědčení, že je důležité připomínat si existenci (a pády) totalitních režimů. Přivítal možnost využít 20. výročí pádu komunismu v České republice k reflexi a studiu nedávných dějin: především mladé generaci je třeba ukázat události z historie nedávné a země nepříliš vzdálené.

Rektor Ib Poulsen (vlevo) s velvyslancem Zdeňkem Lyčkou

Velvyslanec Zdeněk Lyčka pak vystoupil s příspěvkem, kterým připomenul sled událostí nejen v České republice, ale i v okolních státech sovětského bloku. Přítomné zaujal především vyprávěním o osobních zkušenostech ze sametové revoluce. V dánském překladu pak přečetl úryvky jak z vlastních zápisků tak z knihy Petra Síse Zeď a z dalších dobových pramenů včetně textu Václava Havla.

Přednáška velvyslance Zdeňka Lyčky

Výstava potrvá do 6. listopadu 2009.