Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava českých tvůrců v galerii Shambala

Kodaňská galerie Shambala hostí výstavu dvou českých výtvarníků – Františka Bálka a Jiřího Zahradníka. Galerii, která je zaměřena na soudobé umění a představuje díla dánských, zahraničních a českých umělců, založila v roce 1992 česká občanka žijící v Dánsku Libuše Müllerová, držitelka ceny Gratias agit za rok 2008.

Jiří Zahradník: Koláž

Akademický sochař František Bálek pochází z Plzně, kde také trvale žije a pracuje. Je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové (1979-1985), obor užité sochařství. Používá tradiční sochařské materiály, například kov, kámen, sklo, keramiku, ale také méně obvyklé – plexisklo, umělou pryskyřici, dráty. Nejednou sáhne i ke kombinovaným technikám. V posledních letech se pravidelně a s velkým úspěchem zúčastňuje mezinárodních soutěží tvorby soch z ledu a písku. Založil asociaci Momentary Art, která sdružuje sochaře užívající tento pomíjivý materiál.

Františka Bálka znají také v dánském Svendborgu. K 750. výročí založení města v roce 2003 vytvořil sochu velryby, která je umístěna ve svendborském přístavu.

Fotomontáž Jiřího Zahradníka s motivy Františka Bálka.

Jiří Zahradník je profesionální fotograf, původním povoláním elektrotechnik. Je členem Federace českého fotografického umění. Žije a tvoří rovněž v Plzni. Ve své tvorbě se soutřeďuje na architekturu - interiéry a exteriéry, produktivní fotografii, ohlas získal i v portrétní tvorbě, kolážích a v oboru volná tvorba. Ve výtvarném projevu používá klasickou i digitální techniku.

Pracovně se oba umělci setkali v roce 2005, kdy společně připravovali pro výstavu v ruském Petrohradě soubor koláží na základě Bálkova sochařského díla.

Zahájení výstavy (zprava): česká konzulka Jaroslava Babanová, český velvyslanec Zdeněk Lyčka a fotograf Jiří Zahradník.

Vernisáž v galerii Shambala se uskutečnila 29. dubna 2009 za účasti obou umělců a velvyslance Zdeňka Lyčky. Výstava potrvá do 27. května 2009.

Bližší informace na:
Shambala
František Bálek
Jiří Zahradník