Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Krajanský filmový večer na velvyslanectví

Velvyslanectví ČR v Kodani uspořádalo 18. října 2010 ve svých reprezentačních prostorách filmový večer na téma Jak se žije Čechům ve Skandinávii.

Byly promítnuty dva dokumentární filmy: Přesídlenci (2010) a České kořeny ve Švédsku (2010). Hostem večera byla Martina Fialková z Mezinárodního českého klubu, členka autorského týmu dokumentu a projektu České kořeny v …. Následnou diskusi obohatila přítomnost některých aktérů „švédského“ filmu: ze Švédska přijeli houslista Jaroslav Šonský (držitel ocenění Gratias agit 2003) a historička Blanka Karlssonová.

Zleva: Houslista Jaroslav Šonský, velvyslanec Zdeněk Lyčka, historička Blanka Karlsson, scenáristka a producentka Martina Fialková a pan Stellan Karlsson
Zleva: Houslista Jaroslav Šonský, velvyslanec Zdeněk Lyčka, historička Blanka Karlsson, scenáristka a producentka Martina Fialková a pan Stellan Karlsson

Dokument Přesídlenci se věnuje jak Čechům, kteří odcházeli do emigrace do Norska, tak i novodobým přesídlencům z Česka, kteří v této bohaté zemi hledají pracovní uplatnění a jiný život. Dokument České kořeny ve Švédsku se zaměřuje na osudy emigrantů a jejich rodin a jejich uplatnění ve Švédsku.

Večera se zúčastnilo na 40 hostů – krajanů žijících v Dánsku i jižním Švédsku, pro něž je Kodaň snadno dostupná. Na krajanský večer v Kodani navázal filmový večer s Martinou Fialkovou následující den v Českém centru ve Stockholmu.