Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva Ringstedu

Ve středu 5. května 2010 přijali pracovníci Velvyslanectví ČR v Kodani v čele s velvyslancem Zdeňkem Lyčkou laskavé pozvání pastora Henrika Fuglsang-Damgaarda k návštěvě kostela Sv. Bendta v Ringstedu, který je místem posledního odpočinku dánské královny Dagmar neboli Markéty Přemyslovny.

Dagmar dánská (asi 1186 – 1212), původně Markéta Přemyslovna, byla česká princezna, dcera krále Přemysla I. Otakara a jeho první manželky Adléty Míšeňské, která se sňatkem s dánským králem Valdemarem II. Vítězným (1170 – 1241) v roce 1205 stala dánskou královnou.

Královna Dagmar byla známá svou krásou a laskavostí a dodnes je jednou z nejvzpomínanějších dánských královen. Zemřela při porodu druhého syna v roce 1212. Je pochována v kostele Sv. Bendta a na její památku je zde umístěna bronzová pamětní deska v českém a dánském jazyce, vytvořená v roce 1928 pražskou Československo-dánskou společností, a malba zobrazující královnu Dagmar při modlitbě.

Kostel Sv. Bendta

Kostel Sv. Bendta

Česko-dánská pamětní deska královny Dagmar

Malba zobrazující královnu Dagmar při modlitbě

Pastor Henrik Fuglsang-Damgaard ukazuje historickou křtitelnici

Po návštěvě kostela pracovníky Velvyslanectví laskavě přijal starosta Ringstedu pan Niels Ulrich Hermansen. Kromě reprezentačních prostor radnice ukázal hostům cennou malbu dánské umělkyně Agnes Slott-Møllerové zobrazující sňatek královny Dagmar s Valdemarem II. Vítězným.

Starosta Ringstedu pan Niels Ulrich Hermansen ukazuje malbu dánské umělkyně Agnes Slott-Møller zobrazující sňatek královny Dagmar s Valdemarem II. Vítězným

Účastníci kulturně poznávací akce (zprava): Obchodní rada Miroslav Čančík, honorární konzul Niels Brøchner, velvyslanec Zdeněk Lyčka, starosta Niels Ulrich Hermansen, konzulka Barbora Stejskalová, Heda Mikulicová, Eva Čančíková, pastor Henrik Fuglsang-Damgaard, Marcela Opatrná, Pavla Šmakalová, Rudolf Opatrný a Michal Šmakal