Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní návštěva Koldingu

Velvyslanec Zdeněk Lyčka a pracovnice kulturního úseku ambasády Barbora Stejskalová a Michala Kolaříková navštívili 3. června 2010 Kolding.

V rámci návštěvy se setkali se členem městské rady Bentem Bechmannem (v zastoupení nepřítomného starosty). Schůzka navázala na dřívější kontakty s představiteli města (výstava českého skla na podzim 2006 a ekonomický workshop v květnu 2007) a nastínila možné okruhy budoucí spolupráce.


Radní Bent Bechmann (vlevo) s velvyslancem Zdeňkem Lyčkou

Ambasádní delegace si poté prohlédla prostory rozsáhlého hradu Koldinghus, původně ze 13. století, který na začátku 19. století vyhořel a zůstala z něj ruina. Nákladnou a velkorysou úpravou byly veškeré obvodové zdi a věže obnoveny. Architekti však záměrně zachovali vnitřek v podobě rozvaliny, do kteréumístili rozsáhlý moderní výstavní a prezentační komplex (900 m2 na 4 podlažích, prostory pro přednášky a semináře, 2 sály vhodné pro koncerty a divadelní představení). V dalších částech hradu jsou stálé sbírky a muzeum. Významnou část sbírek tvoří dílo předního dánského výtvarníka a designéra přelomu 19. a 20. století Thorvalda Bindesbølla.

Nádvoří hradu Koldinghus
Nádvoří hradu Koldinghus

Koldinghus
Elegantní rekonstrukce hradu

Při jednání s vedoucím oddělení výstav Axelem Johnsenem navrhl Zdeněk Lyčka možnost spolupráce na kulturně prezentačních aktivitách: s ohledem na výtvarnou a architektonickou zvláštnost výstavních prostor a v návaznosti na tvorbu T. Bindesbølla by např. jednou z možností bylo představit tvorbu českých umělců přelomu 19. a 20. století s důrazem na symbolismus, secesi a kubismus (F. Bílek, A. Mucha, J. Váchal aj. včetně ukázek kubismu v architektuře a bytových doplňcích).

Koldinghus II
Ředitel výstavního oddělení Axel Johnsen (vlevo), konzulka Barbora Stejskalová (uprostřed) a asistentka Michala Kolaříková