česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní návštěva prezidenta ČR Václava Klause v Dánsku

Prezident České republiky Václav Klaus vykonal 2. února 2010 jednodenní pracovní návštěvu Dánského království, během níž byl přijat královnou Markétou II., jednal s předsedou parlamentu (Folketingu) Thorem Pedersenem a představil dánské vydání své knihy „Modrá, nikoli zelená planeta“.

Prezidenta doprovázeli kromě jeho vlastní delegace náměstek ministra zahraničních věcí Vladimír Galuška, dánský velvyslanec v ČR Ole Moesby a český velvyslanec v Dánsku Zdeněk Lyčka.

První zastávkou Václava Klause byla Královská knihovna, na jejíž půdě jej uvítal ředitel Erland Kolding Nielsen. Prezident si prohlédl architektonicky unikátní přístavbu z r. 1999 ve tvaru šikmé krychle z černé žuly, zvané Černý diamant. Nová a stará budova jsou propojeny proskleným mostem, který dává vyniknout rozlehlému atriu, umožňujícímu panoramatický pohled na mořský kanál. V Černém diamantu se kromě vlastní knihovny nachází knihkupectví, kavárna, restaurace, různé vědecké a literární instituce, střešní terasa a Královnin sál, v němž se pořádají koncerty, divadelní představení a konference (v r. 2009 se zde konala největší doprovodná akce českého předsednictví v Radě EU – výstava dokumentárních fotografií 68/89 a koncert Stamicova kvarteta).

Ředitel Erland Kolding Nielsen (vlevo) a prezident Václav Klaus (Foto Karsten Bundgaard)
Ředitel Erland Kolding Nielsen (vlevo) a prezident Václav Klaus (foto: Karsten Bundgaard)


Interiér Královské knihovny

V královském sídle Amalienborgu (palác Kristiána IX.) byl Václav Klaus přijat Jejím Veličenstvem Markétou II., dánskou královnou, v přítomnosti ministryně kultury Cariny Christensenové.


Její Veličenstvo královna Markéta II. a prezident Václav Klaus (foto: Hasse Ferrold)

Dalším bodem programu byla prezentace knihy Václava Klause „Modrá, nikoli zelená planeta“ v budově Saxo Bank, jejíž generální ředitel Lars Seier Christensen se výrazně podílel na zajištění dánského vydání knihy v listopadu loňského roku v nakladatelství People’s Press a napsal k ní předmluvu.


Prezident Václav Klaus a generální ředitel Saxo Bank Lars Seier Christensen (vpravo) (foto: Hasse Ferrold)

V. Klaus pronesl krátkou řeč, v níž vysvětlil důvody a okolnosti vzniku knihy, která je v pořadí již třináctou jazykovou verzí, vyslovil obavu z ohrožení svobody lidského konání (na což je po létech prožitých v komunistickém státě velmi citlivý) – zejména pod tlakem současné debaty o globálním oteplování – a prezentoval rovněž svůj názor na evropskou integraci a společnou evropskou měnu. Poté následoval oběd pro cca 50 VIP hostů. Kromě české delegace, jejích dánských partnerů a nejvyšších představitelů Saxo Bank se oběda zúčastnili mj. předseda dánského parlamentu Thor Pedersen, několik poslanců Folketingu a Evropského parlamentu, honorární konzul ČR Niels Brøchner, bývalý dánský velvyslanec v ČR Jørgen Bøjer, ředitel kodaňského zastoupení agentury CzechTrade Henrik Holstein, místopředseda Dánsko-českého podnikatelského fóra Mads Thomsen, člen Zastupitelstva hl. m. Prahy a starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, zástupci několika dánských ministerstev, vědci, novináři aj.


Projev Václava Klause na slavnostním obědě v Saxo Bank (foto: Hasse Ferrold)

Při oficiálním jednání ve Folketingu si Václav Klaus vyměnil názory s jeho předsedou Thorem Pedersenem, který v lednu t. r. oslavil 25. výročí svého působení v dánském parlamentu za Liberální stranu Venstre. V. Klaus ocenil liberální názory T. Pedersena, za nimiž si předseda parlamentu pevně stojí, a to nejen v oblasti debaty o změně klimatu. T. Pedersen připomněl svou návštěvu Prahy v loňském roce a velmi přínosnou a otevřenou debatu se senátory a poslanci. Ocenil možnost konfrontace myšlenek a názorů, kterou kniha Václav Klause s sebou do Dánska přináší. V. Klaus zopakoval svůj konzistentní názor na danou problematiku, vycházející z přesvědčení o smysluplném tržním chování lidské společnosti, pokud bude mít možnost svobodného rozvoje.


Prezident Václav Klaus a předseda Folketingu Thor Pedersen (vpravo) (foto: Hasse Ferrold)

Václav Klaus s doprovodem poté vystoupil na vrchol jedné z nejznámějších kodaňských památek – Kulaté věže, která je nejstarší fungující evropskou observatoří, postavenou v r. 1642 králem Kristiánem IV. Uprostřed věže se nachází sál původní knihovny, který od r. 1987 slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. Zde si V. Klaus v doprovodu ředitele Kulaté věže Jespera Vanga Hansena prohlédl aktuální výstavu na téma Byzanc.


Ředitel Jesper Vang Hansen (vlevo) a česká delegace na vrcholu Kulaté věže (foto: Hasse Ferrold)



Prezident Václav Klaus (vlevo), velvyslanec Zdeněk Lyčka a Malá mořská víla (foto: Hasse Ferrold)

Po krátké zastávce u symbolu Kodaně – sochy Malé mořské víly dánsko-islandského sochaře Edvarda Eriksena z r. 1913, která bude od 1. dubna t. r. součástí dánského pavilonu na Expo 2010 v Šanghaji – zavítal Václav Klaus do Centra politických studií (CEPOS), kde se setkal s jeho ředitelem Martinem Ågerupem a pohovořil se známou osobností dánské debatní „klimatické scény“ Bjørnem Lomborgem, ředitelem think-tanku Copenhagen Consensus Center a autorem knihy „Skeptický ekolog“.


zleva: Dr. Bjørn Lomborg, prezident Václav Klaus, ředitel CEPOSu Martin Ågerup (foto: Hasse Ferrold)


Přednáška Václava Klause v CEPOSu (foto: Hasse Ferrold)

Václav Klaus poté přednesl ve zcela zaplněném sále (cca 140 osob) přednášku v souvislosti s dánským vydáním knihy Modrá, nikoli zelená planeta, v níž mj. upozornil na nesrovnalosti mezi 3. zprávou IPCC z r. 2002 (tzv. „hokejkový“ graf růstu průměrné teploty na Zemi v posledních 100 letech uplynulého tisíciletí) a následnou 4. zprávou IPCC z r. 2007 (z níž nepodložený a zavádějící graf bez jakéhokoli vysvětlení zcela zmizel), citoval oficiální údaje IPCC o předpokládaném růstu HDP v rozvinutých i rozvojových zemích v r. 2100, na který nebude mít změna klimatu podstatný vliv (v této souvislosti uvedl Kuznetsovu křivku, podle níž rostoucí bohatství umožňuje lepší ochranu životního prostředí), upozornil na to, že souvislost mezi emisemi CO2 a globálním oteplováním nebyla dosud vědecky prokázána, zdůraznil nutnost diskontování budoucnosti a nepřeceňování principu předběžné opatrnosti.


Přednáška Václava Klause v CEPOSu (foto: Hasse Ferrold)

V následné diskusi vyslovil Václav Klaus obavu z umlčování „politicky nekorektních“ názorů na boj s globálním oteplováním. Znovu zopakoval, že kvůli své letité osobní zkušenosti s komunismem je velmi vnímavý vůči jakémukoliv omezování svobody, a vyzval účastníky přednášky, aby za svými názory pevně stáli a co nejvíc je šířili po celém světě, k čemuž by měla svým dílem přispět i kniha „Modrá, nikoli zelená planeta“, která v nejbližší době vyjde v arabském a japonském překladu. Po přednášce následovala autogramiáda.


Autogramiáda Václava Klause v CEPOSu (foto: Hasse Ferrold)

Václav Klaus během svého pobytu v Kodani poskytl exkluzivní rozhovor konzervativnímu deníku Jyllands-Posten. Informativní článek vyšel rovněž v anglicky psaném týdeníku The Copenhagen Post. Z českých médií návštěvu pokrývala televizní stanice Prima a deník Právo


Odlet Václava Klause do ČR byl zpožděn v důsledku sněhové bouře (foto: Hasse Ferrold)

 

přílohy

rozhovor_CPH_100220 24 KB DOC (Word dokument) 26.7.2011