Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přednáška "České ilustrace grónských mýtů a pověstí K. Rasmussena"

V úterý 26. ledna 2010 uspořádalo Velvyslanectví ČR v Kodani pro zájemce z české komunity přednášku velvyslance Zdeňka Lyčky České ilustrace grónských mýtů a pověstí Knuda Rasmussena.

Mýty, pověsti a bajky byly odjakživa nedílnou součástí života Inuitů usazených v drsném arktickém prostoru. O jejich uchování pro moderní dobu se zasloužil zejména dánsko‑grónský polární badatel Knud Rasmussen, který posbíral a do dánštiny přeložil většinu grónských mýtů a pověstí. Tak přispěl nejen k hlubšímu poznání malého, ale hrdého a statečného národa, ale také obohatil svět literatury o podivuhodnou vypravěčskou tradici. Z jeho rozsáhlého díla vznikl český výbor nazvaný Grónské mýty a pověsti, který přeložili Viola a Zdeněk Lyčkovi. Výbor vyšel knižně v nakladatelství Argo v roce 1998 (2. vydání 2007) s ilustracemi akademického malíře Martina Velíška.

Z. Lyčka s publikací „Grónské mýty…“, foto: Jerry Bergman

Na 30 posluchačů se v informativním úvodu seznámilo slovem i obrazem s arktickou oblastí, Grónskem, grónštinou, rozdílem mezi pojmy Eskymáci a Inuité ad. Velvyslanec Z. Lyčka představil autora předlohy Knuda Rasmussena, a poté se zaměřil na jednotlivé mýty zobrazené v textech a především v syrových, drsných a zároveň humorných ilustracích Martina Velíška.

Úvod přednášky, foto: Jerry Bergman

Přítomní měli možnost detailně si prohlédnout Velíškovy ilustrace vystavené v reprezentačních prostorách rezidence. Při besedě, která se po přednášce uskutečnila, se  účastníci zajímali jak o Grónsko jako takové, o mýty a jejich současný osud, tak o práci M. Velíška a přijetí jeho ilustrací samotnými Inuity. Přítomní krajané tak získali nový a neotřelý pohled na zemi, která přes značnou samostatnost je stále součástí Dánska.

Posluchači, foto: Jerry Bergman

Výstava Velíškových ilustrací byla prezentována v září 2008 v grónském hlavním městě Nuuku jako součást projektu České dny v Grónsku. Poté putovala po pěti grónských městech, přičemž obyvatelé západogrónského Maniitsoqu měli v dubnu 2009 příležitost vyslechnout přednášku M. Velíška a velvyslance Z. Lyčky.