Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přehlídka českých filmů "Czech Them Out"

Výběr osmi úspěšných hraných a dokumentárních snímků posledního desetiletí se představil v období 4.2. – 3.3. 2010 ve třech největších dánských městech – Kodani, Odense a Århusu.

Přehlídku s názvem CZECH THEM OUT připravilo Velvyslanectví ČR v Kodani ve spolupráci se dvěma hlavními partnery – Českým filmovým centrem a Dánským filmovým institutem. Dalšími partnery byly České aerolinie a klubová kina Café biografen v Odense a Øst for Paradis v Århusu.

Herečka Anna Geislerová zahájila přehlídku filmem Želary Foto: Hasse Ferrold
Herečka Anna Geislerová zahájila přehlídku filmem Želary; Foto: Hasse Ferrold

V první polovině února (4. – 21. 2. 2010) byly filmy uvedeny v Dánském filmovém institutu v Kodani. Pro zahájení bylo zvoleno drama režiséra Ondřeje Trojana Želary (2003). Před samotnou projekcí filmu představili přehlídku programový ředitel Dánského filmového institutu (Cinemateket) Jesper Andersen, konzulka Barbora Stejskalová a hlavní host večera, herečka Anna Geislerová. Po skončení projekce se konala společenská akce.

Herečka Anna Geislerová s českými studenty a krajany
Herečka Anna Geislerová s českými studenty a krajany

V neděli 7. února se konala speciální projekce filmu Karamazovi (2008) za účasti režiséra Petra Zelenky. Plný sál vyslechl několik slov režiséra úvodem a následnou debatu o filmu a současném stavu české kinematografie, které se zúčastnili J. Andersen s P. Zelenka a velvyslanec Z. Lyčka.

Režisér Petr Zelenka (vlevo) a programový ředitel Cinematéky Jesper Andersen uvedli film Karamazovi
Režisér Petr Zelenka (vlevo) a programový ředitel Cinematéky Jesper Andersen uvedli film Karamazovi

Obě akce zaznamenaly velký zájem diváků, kteří zaplnili velký promítací sál Cinematéky (kapacita 180 míst). Promítání se zúčastnili novináři (Danmarks Radio, Copenhagen Post), zástupci distributorských firem a nezávislí filmaři, místní diplomaté, čeští a polští krajané a další filmoví příznivci.

Hosté zaplnili velký sál Cinematéky
Hosté zaplnili velký sál Cinematéky

Filmem Želary byla 18. února 2010 slavnostně zahájena přehlídka v klubovém kině Café biografen v Odense. Zahájení se zúčastnilo na 30 hostů včetně pana Jana Boye, radního pro kulturu Magistrátu města Odense, zástupců Univerzity jižního Dánska a českých krajanů. O českém filmovém festivalu vyšel v den zahájení článek v deníku Fyens Stiftstidende.

V kině Øst for Paradis ve druhém největším dánském městě Århusu byla přehlídka zahájena 25. února 2010 dokumentárním filmem Český sen. Úvodní slovo pronesl velvyslanec Zdeněk Lyčka, který zároveň přiblížil současnou situaci českého filmového průmyslu. Film Český sen pak uvedl dlouholetý příznivec a znalec českého filmu Peter Ole Pedersen. Zahájení se zúčastnilo na 50 hostů včetně zástupců Århuské radnice, honorárního konzula Nielse Brøchnera a dalších honorárních konzulů působících v regionu, studentů Århuské univerzity, českých krajanů a dalších filmových příznivců. Po projekci měli hosté možnost ochutnat české pivo a víno.

Kino Øst for Paradis v Aarhusu
Kino Øst for Paradis v Aarhusu

Po skončení festivalu poskytla dánská kina statistiky návštěvnosti, z nichž vyplývá, že nejvyšší návštěvnost zaznamenaly filmy Želary, Karamazovi a Vratné lahve. Dle vyjádření J. Andersena překonala návštěvnost českých filmů v kodaňské Cinematéce běžný průměr a byla nejvyšší v porovnání s ostatními tematickými filmovými přehlídkami.

Seznam promítaných filmů:
Návrat Idiota S. Gedeona, 1999
Želary O. Trojana, 2003
Český sen V. Klusáka a F. Remundy, 2004
Vratné lahve J. Svěráka, 2007
Karamazovi P. Zelenky, 2008
Kdopak by se vlka bál M. Procházkové, 2008
Občan Havel P. Kouteckého a M. Janka, 2008
René H. Třeštíkové, 2008

přílohy

Priloha_5_Fyens_Stiftstidende_18._feb_2010.pdf 487 KB PDF (Acrobat dokument) 26.7.2011