Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace českého pivovarnictví v Dánsku

V úterý 16. března 2010 byla v dánském Frederiksbergu (který je součástí velké Kodaně) slavnostně inaugurována putovní výstava MZV ČR „Vyvalte sudy - Roll Out the Barrel“.

Výstava na 16 panelech prezentuje historický vývoj pivovarnictví v českých zemích od počátku 10. století až do současnosti. Společná obchodně kulturní akce navázala na velmi úspěšnou prezentaci české firmy Rodinný pivovar Bernard a.s., která proběhla v Dánsku v listopadu 2009 a která byla součástí marketingových aktivit Velvyslanectví ČR v Kodani na podporu českého vývozu.

Café Švejk pivo

Hlavním cílem letošní prezentace českého pivovarnictví byla další podpora vývozu piva do Dánska, a to v širším měřítku s představením nejvýznamnějších českých pivovarů – Královského pivovaru Krušovice a.s., Plzeňského Prazdroje a.s., Budějovického Budvaru n.p., pražských Pivovarů Staropramen a.s. atd. Boom vývozu českého piva do Dánska v posledních letech je velmi markantní. Dle dostupných statistik se vývoz za období 2000-2009 zvýšil téměř desetkrát, konkrétně z objemu 4,6 mil. CZK v roce 2000 na 42,0 mil. CZK v roce 2009. Dle nedávného hodnocení dánského trhu přitom existuje dostatečný potenciál k dalšímu navyšování.

Akce, která se z iniciativy Velvyslanectví ČR v Kodani uskutečnila v prostorách vyhlášené pivnice Café Švejk, se zúčastnili představitelé podnikatelského sektoru (mj. A. Pedersenová, prezidentka sdružení Danish Beer Enthusiasts), novináři (mj. Steen Ulrik Johanessen z dánské tiskové agentury Ritzau), spisovatelé (mj. C. Berthelsen, autor populární dánské knihy o pivu), zástupci dánských ministerstev (Ministerstva hospodářství a obchodu, Ministerstva zahraničních věcí aj.), velvyslanci a další zástupci diplomatického sboru.

Součástí inaugurace výstavy, která bude v prostorách Café Švejk instalována do 18. dubna, bylo rovněž vystoupení českého hudebníka Ivana Hajniše ve stylu „Rhythm & Blues“. Známý český kytarista a hráč na foukací harmoniku, který vystupuje pod uměleckým jménem Ian Van Harpman, žije od r. 1968 ve švédském Malmö.