Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

"Auschwitz Day" v Kodani – Lukáš Přibyl představil projekt Zapomenuté transporty

Velvyslanectví ČR v Kodani uspořádalo ve spolupráci s klubovým kinem Husets Biograf promítání filmu Zapomenuté transporty: Do Estonska z oceněného dokumentárního cyklu Zapomenuté transporty.

Promítání se uskutečnilo 26. ledna 2011 v předvečer připomínky obětí holocaustu, která se v Kodani koná vždy 27. ledna pod názvem Auschwitz Day. Pozvání do Husets Biograf přijala řada osobností politického a veřejného života a diplomatického sboru, zástupci odborné veřejnosti a novináři.

Auschwitz Day
Zleva: Novinářka a spisovatelka Mette Holm, místopředseda dánského parlamentu Mogens Lykketoft, režisér a historik Lukáš Přibyl, velvyslankyně Estonska Meelike Palli, český velvyslanec Zdeněk Lyčka, česká konzulka Barbora Stejskalová, Dan Oryan z Velvyslanectví Izraele a Michala Kristensen z Velvyslanectví ČR (Foto: Hasse Ferrold)

Lukáš Přibyl, autor Zapomenutých transportů, přijal pozvání k osobní účasti. Nejdříve krátce představil celý cyklus, poté se zaměřil na uváděný díl z roku 2008 – díl o osudech českých židovských žen zavlečených do Estonska. Film byl vybrán s ohledem na skutečnost, že malá skupina přeživších se v závěru své anabáze dostala do Dánska a Švédska. Lukáš Přibyl, vzděláním politolog a historik, po projekci zasvěceně odpovídal na četné dotazy z publika. Živá beseda o námětu a autorově precizní dokumentaristické metodě pokračovala v předsálí kina při číši českého piva. Následující den, 27. ledna 2011, byl film promítnut v témže kině pro studenty gymnázia Københavns Åbne Gymnasium, opět za účasti autora a s následnou besedou.

publikum Husets biograf
Promítání zanechalo na studenty kodaňského gymnázia velký dojem

V průběhu pobytu v Kodani poskytl Lukáš Přibyl rozhovor pro Český rozhlas a dánskou tiskovou agenturu Ritzau. V obou besedách se projevila fundovanost autora, jeho zaujetí pro téma a práci na něm a jeho výborná prezentace v angličtině.
Velvyslanec Zdeněk Lyčka využil příležitosti a informoval návštěvníky o pražské premiéře filmu Matěje Mináče Nickyho rodina. V kombinaci dokumentu a hraného filmu rozvíjí autor námět záchrany 669 českých dětí v předvečer 2. světové války, zabývá se osobností Nicholase Wintona a dalšími osudy „jeho“ dětí. Velvyslanectví zvažuje možnosti uvedení filmu v Dánsku.