Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Článek o projektu „Sofiina volba po česku“

V pondělí 4. dubna vyšel v dánských novinách Sjællandske článek o projektu „Sofiina volba po česku“ české novinářky Judity Matyášové.


Titulní strana (v dánštině)
Článek (v dánštině)

Projekt „Sofiina volba po česku“ mapuje příběh Zuzany Ledererové, židovské dívky, která se v roce 1939 zachránila před nacistickou hrozbou díky rozhodnutí své matky. Ta mohla vybrat pouze jednu ze svých tří dcer, a zvolila Zuzanu. Toto osudové rozhodnutí, připomínající Sofiinu volbu, znamenalo později život pro Zuzanu a smrt pro celou její rodinu. Patnáctiletá dívka byla zařazena do přípravných kurzů pro vycestování do Palestiny. Odjela do Prahy, odkud později pokračovala do Dánska, kde prožila několik měsíců.

Ze skupiny 30 židovských dětí z Čech vycestovalo do Palestiny pouze několik. Ostatní již neměly to štěstí a jejich osud je neznámý. Zuzana a její budoucí manžel Arnošt si zachránili život dramatickým útěkem do Švédska, kde zůstali až do konce války. Po návratu domů zjistili, že nikdo z jejich rodin nepřežil. Toužili se vrátit do Dánska, které se jim stalo druhým domovem, než však vyřídili formality, byl rok 1948 a už odjet nemohli.

Zuzanin příběh je příkladem osobní statečnosti rodičů a dětí, kteří byli v nelehké situaci a stáli před těžkou volbou. Cílem projektu je zobrazit na konkrétním lidském osudu odvahu a statečnost a zároveň upozornit na doposud nezmapovanou kapitolu české židovské komunity.

Projekt bude obsahovat nejen autentické vzpomínky Zuzany a jejího muže Arnošta, ale také řadu nových faktických údajů o sionistických kurzech, které jsou neznámé nejen široké veřejnosti, ale také odborníkům.

Sofiina volba

Nejdůležitějším výsledkem projektu bude publikace ve formě beletristicky psaného příběhu Zuzany, doplněná o faktografické údaje o životě židovské komunity v Česku, Dánsku a Švédsku. Knihu doplní kolekce 20 výstavních panelů a interaktivní DVD.

Více informací o projektu naleznete na:
www.sophieschoice.webgarden.cz
www.facebook.com
www.lidovky.cz

V případě, že můžete poskytnout informace, jež by mohly pomoci v pátrání, neváhejte Juditu Matyášovou kontaktovat na adrese j.matyasova@gmail.com.

 

přílohy

__BGR_Zuzana_8_9.pdf 3 MB PDF (Acrobat dokument) 26.7.2011