Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní festival krátkého filmu v Odense představil slavné české animátory

Letošní Mezinárodní festival krátkého filmu v Odense, který se konal 22.–27. srpna 2011, připravil ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Kodani speciální program, v němž představil slavné mistry českého animovaného filmu Karla Zemana, Jiřího Trnku, Jana Švankmajera a Zdeňka Milera.

Pozvánka na českou recepci a program projekcí českých animátorů
Česká recepce

Koncem srpna se filmoví nadšenci tradičně sjeli do Odense, kde se konal již 36. Mezinárodní festival krátkého filmu. Letos se hosté vedle toho nejlepšího ze světového krátkého filmu mohli těšit také na čtyři filmové bloky, které představily české animátory Karla Zemana, Jiřího Trnku, Jana Švankmajera a Zdeňka Milera. Vybrané projekce uvedl velvyslanec Zdeněk Lyčka a zasvěcený komentář podal dánský filmový historik Ulrich Breuning.

Ilustrační obr. Odense Film Festival

Karla Zemana připomněl film Vynález zkázy na motivy románů Julesa Vernea, kterým český režisér v roce 1958 ohromil Mezinárodní filmový festival v rámci Světové výstavy Expo 1958 v Bruselu. Film byl pak promítán v sedmdesáti zemích světa a Karla Zemana zařadil mezi významné osobnosti světové kinematografie.

Všestranného umělce Jiřího Trnku představila série krátkých filmů. Diváci měli možnost zhlédnout Trnkův raný snímek Pérák a SS (1946), loutkový western Árie prérie (1949) a adaptaci humoresky Antona Pavloviče Čechova Román s basou (1949). Sérii zakončil autorův poslední snímek Ruka (1965), který získal řadu světových ocenění, ačkoliv v Československu byl dlouhá léta zakázán.

Na festivalu byl uveden také světově uznávaný surrealistický filmový tvůrce Jan Švankmajer. V sérii krátkých filmů byly uvedeny autorovy rané filmy Hra s kameny (1965) a Piknik s Weissmanem (1968), vrcholné filmy Možnosti dialogu (1982) či Tma/Světlo/Tma (1989). Sérii zakončily porevoluční filmy Konec stalinismu v Čechách (1990) a Jídlo (1992). Speciální lahůdkou byl minutový snímek Zamilované maso (1989).

Festival nezapomněl ani na program pro děti. Jeden z bloků byl věnován příhodám legendárního Krtečka, kterého stvořil český animátor Zdeněk Miler. Krteček je dánskému publiku důvěrně známý a v Dánsku je stále velmi populární. Do dánské distribuce se dostal v šedesátých letech, poté co západoněmecká televizní stanice WDR spolufinancovala produkci dalších dílů Krtečka, které se díky tomu dostaly do západní Evropy.

Krteček

přílohy

Invitation_pozvanka_Odense_def.pdf 553 KB PDF (Acrobat dokument) 12.8.2011