Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava kreseb “Grónské mýty perem a tuší“ ve Skive

Výstavu ilustrací Martina Velíška k českému vydání grónských mýtů a pověstí slavnostně otevřel v sobotu 29. ledna 2011 v muzeu ve Skive velvyslanec Zdeněk Lyčka. Na zahájení zazpíval grónský sbor. V průběhu výstavy, která trvala do 3. dubna 2011, muzeum přichystalo řadu tematických přednášek a vzdělávacích akcí s názvem „Grónské dny“.

Plakát k výstavě
Pozvánka na vernisáž
Vernisáž - Úvodní slovo v grónštině
Pozvánka na přednášku „Knud Rasmussen a grónské mýty“
Přednáška „Knud Rasmussen a grónské mýty a pověsti“

Výstava syrových, drsných a zároveň humorných ilustrací se koná ve Skive Museum, které má ke grónské kultuře zvláště blízký vztah. Ve 30. letech 20. století totiž muzeu věnoval řadu exponátů z grónských expedicí polární badatel Lauge Koch, který úzce spolupracoval s dánsko-grónským polárním badatelem Knudem Rasmussenem.

Knud Rasmussen posbíral většinu grónských mýtů a pověstí a přeložil je do dánštiny. Z jeho rozsáhlého díla vznikl český výbor nazvaný Grónské mýty a pověsti, který přeložili Viola a Zdeněk Lyčkovi. Výbor vyšel knižně v nakladatelství Argo v roce 1998 (2. vydání 2007).

Ilustrátor Martin Velíšek (* 1963) je absolventem sklářského ateliéru profesora Libenského na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Jeho sklářské výrobky reprezentovaly Českou republiku na Světové výstavě Expo 2005 v Japonsku. Je dvorním výtvarníkem alternativní kapely Už jsme doma a pravidelným ilustrátorem časopisu Týden. Vedle Grónských mýtů a pověstí ilustroval také Babičku Boženy Němcové a mnoho dalších knih.

VELÍŠEK ANGAKOK
Martin Velíšek: Angakok

Výstava Velíškových ilustrací byla prezentována poprvé v září 2008 v grónském hlavním městě Nuuku jako součást projektu České dny v Grónsku. Poté procestovala velkou část Grónska (Qaqortoq, Maniitsoq, Sisimiut a Ilulissat), přičemž obyvatelé západogrónského Maniitsoqu měli v dubnu 2009 příležitost poznat Martina Velíška osobně a vyslechnout si jeho společnou přednášku s velvyslancem Zdeňkem Lyčkou. V roce 2010 byla výstava umístěna v domě Knuda Rasmussena v Hundestedu.

přílohy

LRK5_plakat.pdf 2 MB PDF (Acrobat dokument) 26.7.2011

LRK5_invitation.pdf 2 MB PDF (Acrobat dokument) 26.7.2011

Vernisaz_Skive.doc 435 KB DOC (Word dokument) 26.7.2011

Uvodni_slovo_v_gronstine.doc 19 KB DOC (Word dokument) 26.7.2011

Prednaska_CZ_archiv.doc 264 KB DOC (Word dokument) 1.4.2011