Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky v Dánsku

Ve dnech 25.–27. září 2011 navštívila Dánsko Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky pod vedením jejího předsedy J. Oberfalzera. Dalšími členy delegace byli místopředseda Senátu Parlamentu ČR Z. Škromach, senátorky M. Horská a E. Richterová, senátor P. Bratský a tajemnice komise K. Šarmanová. Delegace jednala s místopředsedou Folketingu M. Lykketoftem, představiteli Ministerstva kultury (Mediální sekce), Úřadu pro knihovny a média, veřejnoprávní televize a rozhlasu DR, tiskové agentury Ritzau, deníku Politiken a Královské knihovny.

Úvodem návštěvy proběhlo jednání se zástupcem ředitele Královské knihovny S. B. Larsenem a prohlídka prostor knihovny. V budově knihovny se delegace setkala mj. se spisovatelem N. Barfoedem (letošním laureátem Ceny Gratias agit za šíření dobrého jména ČR v zahraničí), předsedou dánského PEN-klubu A. Jerichowem, českým odborníkem na staré tisky a restaurátorem J. Vnoučkem a ředitelem Národní knihovny ČR T. Böhmem.

MEDIÁLNÍ KOMISE 01
Návštěva Královské knihovny: (zprava) J. Oberfalzer, Z. Lyčka (velvyslanec), P. Bratský, S. B. Larsen, J. Simonsenová (tlumočnice), J. Vnouček

MEDIÁLNÍ KOMISE 02
Niels Barfoed (uprostřed) a Anders Jerichow

Na Ministerstvu kultury se uskutečnilo jednání a pracovní oběd se zástupcem generálního sekretáře J. Hermansenem a poradkyní L. Guldbrandtovou. Tématy jednání byla média veřejné služby (dánský rozhlas a televize), fungování Úřadu pro knihovny a média, financování veřejnoprávní televize. Během jednání si členové delegace včetně hostitelů vyzkoušeli požární poplach.

MEDIÁLNÍ KOMISE 03/57
Jednání na Ministerstvu kultury: (zleva) P. Bratský, J. Oberfalzer, Z. Škromach, M. Horská a E. Richterová

MEDIÁLNÍ KOMISE 62
J. Hermansen (vpravo) a J. Oberfalzer před budovou Ministerstva kultury během nucené přestávky v jednání vyvolané požárním poplachem

Následující jednání v Úřadu pro knihovny a média pokračovalo v tématu veřejnoprávních médií a jejich regulace. Ředitel odboru K. D. Lindhardt komisi podrobně seznámil s pravidly fungování Úřadu a s pravidly regulace vysílání v Dánsku.

MEDIÁLNÍ KOMISE 73
K. D. Lindhardt, Úřad pro knihovny a média

Ředitel tiskové agentury Ritzau (ekvivalent ČTK) L. Vesterløkke informoval členy komise o historii agentury, seznámil je se současnou situací na mediálním trhu a důrazem na elektronická média.

MEDIÁLNÍ KOMISE 84
Ředitel agentury Ritzau L. Vesterløkke

Návštěva redakce nejčtenějšího dánského deníku Politiken uvedla delegaci do sektoru dánských tištěných médií. Redaktor zahraniční rubriky J. Bostrup informoval o aktuálním vývoji v Politikenu včetně nových výzev na internetu.


MEDIÁLNÍ KOMISE 92
J. Bostrup, Politiken

V pondělí 26. 9. večer se delegace zúčastnila Svatováclavského setkání s krajany na velvyslanectví.

MEDIÁLNÍ KOMISE 97
Členové delegace na Svatováclavském setkání s krajany

Následující den delegace navštívila ústřední budovu veřejnoprávní televize a rozhlasu DR, kde se setkala se zástupcem generální ředitelky M. Præstegaardem a českým kameramanem M. Bičanem.

MEDIÁLNÍ KOMISE 107
Z. Škromach (vpravo) a P. Bratský v budově DR

Na závěr se delegace setkala s tehdejším místopředsedou (a dnešním předsedou) dánského parlamentu (Folketingu) M. Lykketoftem, který informoval o povolebním vývoji (volby se uskutečnily 15. září). Za přispění tiskového mluvčího Sociální demokracie M. Jensena byly podány informace o parlamentním projednávání otázek spojených s veřejnoprávními médii.

MEDIÁLNÍ KOMISE 125
M. Lykketoft (druhý zleva) a M. Jensen (druhý zprava)

MEDIÁLNÍ KOMISE 131
Členové delegace při prohlídce Folketingu