česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava „Spisovatelé přes kopírák” putuje po Dánsku

Samizdat neboli ilegální přepisování, kopírování a šíření zakázané literatury se pro zakázané autory v 70. a 80. letech 20. století stal zcela nevyhnutelnou záležitostí. Jak samizdat fungoval a kdo se podílel na jeho rozvoji? Nejen těmito otázkami se zabývá výstava „Spisovatelé přes kopírák“ s podtitulem Nesnesitelná moc zakázané literatury za železnou oponou, která se v průběhu roku 2011 představí v řadě dánských měst.

SAMIZDAT STROJ
Cyklostyl k výrobě samizdatu


Ostrov Langeland
9. června – 31. srpna 2011
Muzeum studené války Langelandsfort
Pozvánka
Vernisáž
Článek Fortet støtter forbudte bøger
Článek Gang i den på fortet
Návštěva ministryně Lykke Friisové

Esbjerg
28. února 2011 – 31. března 2011
Historisk Samling fra Besættelsestiden v Esbjergu
Pozvánka
Vernisáž

Výstavu připravilo Velvyslanectví ČR v Kodani ve spolupráci s Libri Prohibiti, unikátní knihovnou samizdatové a exilové literatury v Praze, odkud výstava pochází. Ředitel knihovny, bývalý disident a politický vězeň Jiří Gruntorád, začal sbírat a šířit
českou samizdatovou a exilovou literaturu již v 70. letech a v roce 1990 založil knihovnu Libri Prohibiti. Za zmínku stojí, že knihovna byla v loňském roce nominována k zápisu na seznam UNESCO: Memory of the World.

Výstava podává přehled o vývoji samizdatové a exilové literatury v Československu a Polsku. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 došlo k razantnímu zpřísnění cenzury. Vydávání nábožensky orientované literatury bylo zabraňováno, a autoři, kteří se angažovali při postupné liberalizaci v 60. letech či událostech Pražského jara, byli zakázáni. Mnozí emigrovali v letech 1968-69, další odešli nebo byli přinuceni k emigraci v preůběhu 70. let. Knihy zakázaných autorů zmizely z knihoven a jejich jména z učebnic literatury. V tomto období se pak česká literatura rozvíjela pomocí domácích samizdatových nakladatelství (z nichž nejproduktivnější byly edice Ludvíka Vaculíka a Václava Havla), nebo byla vydávána v exilu.

Výstava zahrnuje řadu samizdatových a exilových publikací a nabízí unikátní možnost vyzkoušet si jednoduché rozmnožovací stroje na výrobu samizdatu nebo vytvořit text na psacím stroji s mnoha kopíráky a průklepovými papíry.

 

přílohy

Pozvanka_samizdat_Esbjerg_CZ_def 261 KB DOC (Word dokument) 26.7.2011

Vernisaz_1 742 KB DOC (Word dokument) 26.7.2011

Pozvanka_samizdat_Langeland_CZ_def 293 KB PDF (Acrobat dokument) 17.5.2011

VERNISAZ_CZ_2 2 MB DOC (Word dokument) 24.6.2011