Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Festival Dagmar800 v Ribe

Ve dnech 24.-26. května 2012 proběhl v Ribe festival uspořádaný k 800. výročí úmrtí královny Dagmar.

České velvyslanectví v Kodani se zapojilo do svátku připomenutí královny Dagmar a zajistilo významnou českou účast na „Festivalu Dagmar800“ ve dnech 24.–27. května 2012 v Ribe. Širší politický rozměr dodala Festivalu přítomnost předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslavy Němcové s delegací. V oficiální části návštěvy byla parlamentní delegace přijata v kodaňském paláci Amalienborg dánskou královnou Markétou II. V Ribe se k delegaci připojil generální ředitel Národní knihovny České republiky Tomáš Böhm, s nímž ambasáda jedná o možnosti prezentace části projektu Dagmar800 v Klementinu.

Ozdobou Festivalu v Ribe byla vystoupení a ukázky tvorby českých umělců. Velvyslanectví připravilo putovní výstavu Královna Dagmar, česká princezna, která měla premiérovou vernisáž na Staré radnici v Ribe v předvečer Festivalu 22. května. Výstavu tvoří 20 panelů, jejichž texty o Přemyslovcích, Valdemarovcích, o historických faktech i legendách napsali čeští a dánští historici. Výstava zahájila v Ribe svoje putování po dánských muzeích a knihovnách. Druhé zastavení se bude konat od 9. srpna do 30. září 2012 v ringstedském Domě historie. Velvyslanectví připravuje českou verzi výstavy, která bude na podzim t. r. uvedena v Praze, Kutné Hoře a dalších městech České republiky.

Dagmar800 výstava
Parlamentní delegace si spolu s velvyslancem Z. Lyčkou prohlíží výstavu "Královna Dagmar, česká princezna" foto: Ivan Prokop

Příznivci alternativní hudby si mohli na Festivalu v Ribe vychutnat vystoupení moravské folk-rockové skupiny Tomáš Kočko & Orchestr, a to jak na samostatném koncertu v přírodním amfiteátru Slotsbanken, tak v kombinovaném závěrečném programu festivalu.

Dagmar800 Kočko
Koncert skupiny Tomáš Kočko & Orchestr na Slotsbanken v Ribe foto: Ivan Prokop

Česká mezzosopranistka Markéta Dvořáková se ujala hlavní role Dagmar v opeře Anorexia Sacra, jejíž dánská premiéra byla uvedena v Ribské katedrále. Skladba soudobé dánské skladatelky Line Tjørnhøj obdržela v roce 2009 hlavní cenu na operním festivalu Opera Vista v Texasu.

Dagmar800 Anorexia Sacra II
Premiéra opery Anorexia Sacra

Na pouliční scéně excelovalo divadlo KUFR z Brna – Adéla Kratochvílová a Dáša Trávníková vystoupily v rámci středověkých Dagmařiných trhů v několika „žonglujících“ představeních po oba hlavní dny festivalu.

Dagmar800 Kufr
Představení divadla KUFR "Tančíček Adušiadáši" foto: Ivan Prokop

Česko-dánské Duo Modus z Esbjergu (Marta Líbalová, housle a Jytte von Rüden, akordeon) uvedlo ve světové premiéře skladbu Sylvie Bodorové De Dagmar Regina. S. Bodorová, významná česká skladatelka, skladbu zkomponovala pro tuto příležitost a věnovala ji Duu Modus.

Dagmar800 Duo modus
Vystoupení Dua Modus v Muzeu ribských vikingů foto: Ivan Prokop

Ilustrátorka a autorka Renáta Fučíková připravila pro Festival česko-dánskou publikaci – skládanku ve formě comics Královna/Dronning Dagmar. Originály ilustrací byly v průběhu Festivalu vystaveny v galerii v centru Ribe. R. Fučíková je navíc autorkou grafiky na pamětní dopisnici, kterou na doporučení Velvyslanectví ČR v Kodani vydala 16. května 2012 Česká pošta.

Dagmar800 Fučíková
Ilustrátorka a autorka skládanky "Královna/Dronning Dagmar"Renáta Fučíková

Program festivalu - česká část
Program celého festivalu

Článek 15-årig pige brik i grumt politisk spil v Jyllands-Posten
Článek Kunstner rørt af dronninge-skæbne v Jyllands-Posten
Český rozhlas: Dánové si připomínají 800 let od smrti královny Dagmar z rodu Přemyslovců

Děkujeme Saxo Bank, která z velké části sponzorovala českou účast.

Dagmar800 saxo bank logo

http://cz.saxobank.com/

přílohy

CZ_FESTIVAL_DAGMAR800_program_CZ_NEW.pdf 517 KB PDF (Acrobat dokument) 24.8.2012

Dagmar800CZ_nahled.pdf 35 MB PDF (Acrobat dokument) 19.10.2012