Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jubilejní 30. setkání Čechů a Slováků žijících ve Skandinávii

17.–20. května 2012 se v kurzovním středisku Kyrkekvarn-Sörgården nedaleko Jönköpingu v jižním Švédsku uskutečnilo jubilejní 30. setkání Čechů a Slováků žijících ve Skandinávii, které zorganizoval Svaz českých a slovenských spolků ve Švédsku (TSFR).

kYRKEKVARN krajané
Účastníci krajanského setkání

Akce se zúčastnilo asi 60 hostů, včetně zástupců Velvyslanectví ČR ve Stockholmu (velvyslankyně J. Hynková, konzulka A. Jermářová a administrativní pracovnice J. Vykopalová) a Velvyslanectví ČR v Kodani (velvyslanec Z. Lyčka). Kromě předsedů a členů krajanských spolků ve Švédsku byli přítomni také krajané z Norska.

KYRKEKVARN ZL
Velvyslanec Zdeněk Lyčka

KYRKEKVARN Jana
Velvyslankyně Jana Hynková

Na programu byla valná hromada TSFR, na níž byl zvolen nový předseda, informativní vystoupení zástupců přítomných velvyslanectví (shrnutí aktivit velvyslankyně J. Hynkové včetně návštěvy švédského krále v ČR zaměřené na spolupráci v oblasti vědy a techniky,  konzulární a krajanská problematika, kulturní aktivity, výuka češtiny pro děti). Z. Lyčka upřesnil poskytování služeb krajanům z jižního Švédska na ZÚ Kodaň a pozval případné zájemce na kulturní akce, které ZÚ Kodaň připravuje v nejbližší době. Upozornil na blížící se 800. výročí úmrtí české princezny a dánské královny Markéty-Dagmar a s ním spojené kulturní aktivity v Dánsku a Česku. Z kulturního programu lze zmínit přednášku J. Šípka o Galapágách, výstavu výtvarnice M. Drunecké, přednášku Z. Lyčky o přechodu grónského ledovce a literární pásmo. K tanci a poslechu hrála jihomoravská skupina Kapela starých časů.

KYRKEKVARN kapela
Kapela starých časů

KYRKEKVARN cimbál
Cimbál

O samostatnou kulturní vložku se postarali houslista Jaroslav Šonský, laureát Ceny Gratias agit 2003, a francouzská klavíristka Sylvaine Wiartová v původním dřevěném kostele ze 17. století v nedaleké vesnici Botnaryd. Duo připravilo posluchačsky přitažlivý program z děl Maurice Ravela, Antonína Dvořáka a Césara Francka.

KYRKEKVARN Šonský
S. Wiartová a J. Šonský

KYRKEKVARN kostel1
Kostel Botnaryd Kyrka

KYRKEKVARN Šonský
J. Šonský

KYRKEKVARN kostel
Varhany v kostele Botnaryd Kyrka


Pozvánka

přílohy

Valkomna_till_Kyrkekvarn.doc 27 KB DOC (Word dokument) 1.6.2012