Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace Václava Havla na Lidovém fóru na Bornholmu

V městečku Allinge na severovýchodě dánského ostrova Bornholmu se ve dnech 14.-17. června 2012 uskutečnilo Lidové fórum (Folkemødet), kterého se zúčastnili nejvyšší aktéři dánské politické scény.

HAVEL BORNHOLM
Allinge

HAVEL BORNHOLM Allinge1
Allinge

Lidové fórum, inspirované setkáním obdobného rozměru na švédském ostrově Gotland, proběhlo poprvé v loňském roce na popud veterána dánské politické scény, několikanásobného bývalého ministra a poslance Evropského parlamentu, současného 1. místopředsedy Folketingu Bertela Haardera.

HAVEL BORNHOLM borgmester
Lidové fórum zahájila starostka Bornholmu Winni Grosbøll

HAVEL BORNHOLM B.Mogens1
Ideový otec Fóra B. Haarder (druhý zleva) a předseda Folketingu M. Lykketoft (třetí zprava)

HAVEL BORNHOLM Publikum
Publikum

Letošního druhého ročníku Fóra se zúčastnilo více než 25 tisíc zájemců, jimž bylo nabídnuto 700 nejrůznějších aktivit, od politických debat, sledování dokumentárních filmů či prezentací spolků a organizací až po konzumaci grilovaných pochutin a točeného piva.

HAVEL BORNHOLM FRANK
Kodaňský primátor F. Jensen hrál s dětmi stolní tenis...

HAVEL BORNHOLM Mogens
... a předseda Folketingu s nimi diskutoval

HAVEL BORNHOLM mad
Něco na zub

Během čtyř dnů mohli občané klást otevřené otázky dánské premiérce, většině ministrů a vedení Folketingu. Pro nejvyšší politické představitele byla účast na Fóru tak zásadní, že dokázali skloubit svou přítomnost na Bornholmu se současně probíhající státní návštěvou čínského prezidenta.

HAVEL BORNHOLM Politiken
Debatní fórum deníku Politiken

Českému velvyslanectví se ve spolupráci s deníkem Politiken podařilo na tomto setkání promítnout dokumentární film Občan Havel, který uvedl velvyslanec Z. Lyčka. V knihovně hlavního města Rønne, vzdáleného od Allinge asi 25 km, byla navíc instalována výstava Václav Havel 1968-2003 tří českých fotografů – Oldřicha Škáchy, Karla Cudlína a Alana Pajera, která byla poprvé představena u příležitosti oslav 75. narozenin V. Havla v Centru současného umění DOX v Praze 1. října 2011. Od dubna 2012 putuje výstava po Dánsku, Bornholm je její třetí zastávkou (po Aalborské univerzitě a Městské knihovně na ostrově Langeland). V červenci bude umístěna v knihovně druhého největšího bornholmského města Nexø, v září v Královské knihovně v Kodani, v říjnu v kodaňské čtvrti Ballerup (partnerské čtvrti Prahy 10) a v prosinci v Městské knihovně ve Skive v severozápadním Jutsku.

BORNHOLM HAVEL VV a Jon před výstavou
Velvyslanec Zdeněk Lyčka s ředitelem knihovny v Rønne Jonem Madsenem foto: Lis Eilsøe

HAVEL BORNHOLM
Výstava "Václav Havel 1968-2003"

HAVEL BORNHOLM výstava2
Výstava "Václav Havel 1968-2003"

HAVEL BORNHOLM výstava3
Výstava "Václav Havel 1968-2003"