Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy "Královna Dagmar, česká princezna" na Lollandu

V regionálním Muzeu Lolland-Falster v Maribo proběhla 11. prosince 2012 vernisáž dánské verze putovní výstavy "Královna Dagmar, česká princezna".

Dagmar Maribo muzeum
Regionální Muzeum Lolland-Falster

Dagmar Maribo vernisáž
Vernisáž

Dagmar Maribo ředitelka
Ředitelka muzea U. Schaltzová, starosta S. Vestergaard a velvyslanec Z. Lyčka

Úvodní slovo pronesli ředitelka muzea Ulla Schaltzová, starosta Municipality Lolland Stig Vestergaard a velvyslanec Zdeněk Lyčka. Vernisáže se zúčastnili také zástupci českých firem Vítkovice (David Vrána) a Subterra (Boško Tripalo), kteří na Lollandu jednali s generálním ředitelem agentury Femern Development Stigem Rømerem Wintherem a starostou S. Vestergaardem o české účasti na připravované výstavbě tunelového spojení mezi Dánskem a Německem a budování příslušné infrastruktury. Velvyslanec a oba zástupci českých firem poskytli rozhovor regionální televizní stanici a deníku Folketidende.

Dagmar Maribo Femern
Jednání zástupců českých firem s dánskými partnery (zprava): starosta S. Vestergaard, S. R. Winther (Femern Development), Boško Tripalo (Subterra), David Vrána (Vítkovice), J. Borcel (Velvyslanectví ČR Kodaň)

Dagmar Maribo Stig
Starosta S. Vestergaard (vlevo) a velvyslanec Z. Lyčka v místech, kde v roce 2021 budou vjíždět auta a vlaky do Femernského tunelu mezi Dánskem a Německem.

Výstava Královna Dagmar, česká princezna putuje po Dánsku v období, kdy si připomínáme 800 let od úmrtí této jediné historické osobnosti spojující naše země. Poprvé byla představena v květnu 2012 v Ribe (kde královna Dagmar žila a zemřela) v rámci Festivalu Dagmar800. Druhým výstavním místem byl v srpnu-říjnu 2012 Ringsted, kde je Dagmar pochována. Ve dnech 15.-31. října 2012 byla výstava instalována v knihovně Humanitní fakulty Kodaňské univerzity a do 30. listopadu 2012 byla k vidění v Hlavní knihovně královského města Roskilde. V Maribo výstava skončí  5. ledna 2013 a poté se přesune na ostrov Møn a na Aarhuskou radnici.

Dagmar Maribo výstava
Výstava

Česká verze výstavy, která vznikla z iniciativy velvyslance Z. Lyčky a za podpory Severské obchodní komory v České republice, byla ve dnech 27. září – 30. října 2012 umístěna v Národní knihovně v Praze. 8. listopadu 2012 byla slavnostně zahájena v Kutné Hoře, partnerském městě Ringstedu. Dalšími zastaveními budou Moravské zemské muzeum v Brně (leden-únor 2013), Vlastivědné muzeum v Olomouci a další místa v České republice.

Pozvánka
Tisková zpráva

Článek Dronning Dagmar på Stiftsmuseet
Článek En tjekkisk dronning

Reportáž na TV2ØST
Článek Tjekkiske firmaer vil gerne bygge med

Museum Lolland-Falster

 

přílohy

Pressemeddelelse_Maribo.doc 112 KB DOC (Word dokument) 13.12.2012

Omtalen_af_Dagmar_i_Maribo.pdf 264 KB PDF (Acrobat dokument) 13.12.2012

Tjekkiske_firmaer.pdf 265 KB PDF (Acrobat dokument) 13.12.2012

Dronning_Dagmar.pdf 435 KB PDF (Acrobat dokument) 18.12.2012