Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava ilustrací Luboše Drtiny k českému překladu sámských pohádek a pověstí

Tajemnice Velvyslanectví ČR v Oslo Jitka Jirásková spolu s velvyslancem ČR v Dánsku Zdeňkem Lyčkou zahájili 16.10.2012 v nových prostorách Sámského centra v Oslu výstavu ilustrací Luboše Drtiny k českému překladu sámských pohádek a pověstí „O muži, který si koupil svědění“ (Argo, 2006).

Sámové výstava
Výstava ilustrací Luboše Drtiny v Sámském domě v Oslu

Sámové ZL projev
Úvodní slovo velvyslance Z. Lyčky

Zdeněk Lyčka výstavu uvedl odborným výkladem, neboť společně s Violou Lyčkovou přeložili z norského originálu do češtiny výběr ze čtyřdílné knihy Justa Knuta Qvigstada Pohádky a pověsti Sámů. J. K. Qvigstad (1853-1957) během svého dlouhého života sesbíral mnoho mýtů, pověstí a pohádek z Laponska a vydal je knižně v sámštině s paralelním překladem do norštiny. Religionistka Brita Pollanová v roce 1997 publikovala jazykově upravenou norskou verzi pod názvem Sámové vyprávějí, která se stala odrazovým můstkem pro následný český překlad.

Sámové zahájení

Sámové hosté
Slavnostní otevření nových prostor Sámského střediska v Oslu

Vernisáž se konala u příležitosti otevření nového Sámského centra v Oslu, kterého se zúčastnilo asi 80 hostů, mezi nimiž byli zástupci sámské i norské politické reprezentace, poslanci Sámského parlamentu, ale také mnoho Sámů žijících v Oslu i ve velmi vzdálených regionech. Během vernisáže měli přítomní možnost ochutnat české pivo.

Sámové ZL Ann
Vedoucí Sámského domu v Oslu Ann Finbogová a velvyslanec Z. Lyčka

Sámové ZL Jitka
Zleva: poslankyně Sámského parlamentu v Karasjoku, velvyslanec Z. Lyčka a tajemnice Velvyslanectví ČR v Oslu J. Jirásková

Ilustrátor Luboš Drtina (* 1963) působí na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Za své kresby a grafickou úpravu textů byl mnohokrát oceněn v ČR i zahraničí. Výstava jeho ilustrací ke knize sámských pohádek a pověstí byla prezentována poprvé v květnu 2012 v Tórshavnu na Faerských ostrovech jako součást projektu České dny na Faerských ostrovech. Po návštěvě Sámského domu v Oslu bude výstava dále putovat po Norsku.

Výstava ilustrací Luboše Drtiny

Pozvánka na vernisáž – Sámský dům
Pozvánka na vernisáž – Velvyslanectví ČR v Oslu

Informace Velvyslanectví ČR v Oslo

přílohy

sami_invitation.pdf 276 KB PDF (Acrobat dokument) 29.10.2012

Samove_presentace_A4_srpen_2012.pdf 1 MB PDF (Acrobat dokument) 4.12.2012