Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání o možnostech partnerské spolupráce mezi Ebeltoftem a Železným Brodem

Velvyslanec Zdeněk Lyčka a konzulka Barbora Stejskalová navštívili 5. února 2013 radnici okresu Syddjurs Kommune ve východním Jutsku, kde se setkali se starostkou Kirstine Bille, ředitelem Okresního úřadu Nichem Bendtsenen a ředitelem Odboru rozvoje a plánování, kultury a ochrany životního prostředí Poulem Møllerem.

Město Železný Brod projevilo prostřednictvím Svazu měst a obcí ČR zájem o partnerskou spolupráci s některým dánským městem. Město EbeltoftSyddjurs Kommune se jeví jako přirozený partner vzhledem k jeho velikosti, poloze v Národním parku Mols Bjerge a především sklářské tradici.

Ebeltoft radnice
Radnice Syddjurs Kommune v Ebeltoftu

Okres Syddjurs Kommune, jehož je Ebeltoft druhým největším městem, vznikl sloučením několika obcí během komunální reformy v roce 2007, kdy došlo k redukci původních 271 dánských obcí na současných 98 okresů a k nahrazení 13 krajů 5 regiony. Okres Syddjurs Kommune v nové působnosti rozhodl o zrušení dosavadního systému družebních měst (vesměs měst v ostatních severských zemích). Vítá však možnost partnerské spolupráce na konkrétních projektech a vzájemně obohacujících akcích podporujících regionální rozvoj. Představitelé okresu Syddjurs Kommune i Železného Brodu považují za hlavní oblasti možné spolupráce využití sklářských tradic (výroba, umění, obchod), podporu pobytu v přírodě (budování cyklostezek apod.) a společné projekty s dotacemi EU (např. turistický ruch na základě sklářství).

Ebeltoft starostka
Starostka okresu Kirstine Bille a velvyslanec Zdeněk Lyčka

Dánští partneři informovali o některých připravovaných projektech. V roce 2014 plánuje Dánská asociace tělovýchovy a sportu (DGI) velkou sportovní akci ve volné přírodě okresu Syddjurs. Tento okres včetně města Ebeltoftu se budou také samostatně podílet na projektu Aarhus – hlavní město evropské kultury 2017, a to v oblasti sklářského umění (Muzeum skla v Ebeltoftu).

Ebeltoft znak
Znak okresu Syddjurs Kommune

Přítomní závěrem konstatovali, že města Ebeltoft a Železný Brod mají potenciál rozvíjet partnerskou spolupráci. Velvyslanectví ČR v Kodani je připraveno toto partnerství organizačně podpořit.