Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání o spolupráci mezi Železným Brodem a municipalitou Syddjurs

O možnostech budoucí partnerské spolupráce jednala v Dánsku delegace severočeského města Železný Brod vedená starostou André Jakubičkou. Cílovou destinací pětičlenné delegace byla municipalita Syddjurs, která leží na severovýchodním pobřeží Jutska a je známa především zásluhou Muzea skla ve městě Ebeltoft (Glasmuseet) a turisticky mimořádně atraktivním národním parkem Mols Bjerge.

Ebeltoft jednání
Jednání delegací Železného Brodu a Syddjursu za účasti zástupce velvyslanectví Miroslava Čančíka

Cílem jednání, která proběhla ve dnech 19. - 22. října, bylo posoudit oboustranný zájem o užší spolupráci. Za účasti Kirstine Bille/ové, starostky municipality Syddjurs, bylo již v úvodu setkání shodně konstatováno, že případná budoucí spolupráce by neměla být formálním smluvním aktem, ale má být založena na konkrétních projektech. Nejsilnějším tématem budoucí spolupráce by měly být projekty v oblasti sklářství, kde oba správní celky mají výrazné zahraniční renomé. Blíže by proto mohla být rozvinuta především spolupráce muzeí v Ebeltoftu a v Železném Brodu. Velmi zajímavé může být rovněž vzdělávání dánských sklářů v České republice, neboť ani v Dánsku, ani v dalších severských zemí, neexistuje odborná sklářská škola.

Ebeltoft - Muzeum skla
Muzeum skla v Ebeltoftu se symbolem města - jablkem.

České straně bylo nabídnuto k posouzení rovněž další nosné téma budoucí spolupráce, kterým je ochrana přírody, péče o národní park apod. Jde především o vzájemnou výměnu zkušeností o správě národního parku, tvorbu zdrojů financování, spolupráci municipalit se správou národního parku apod. Konkrétní projekty by se mohly zaměřit i na vztah turistiky a péče o národní parky, poskytování odborných informací, cestovní marketing atd.

Ebeltoft - ředitel muzea
Zleva: umělecký sklář Zdeněk Lhotský, ředitel Muzea skla Dan Mølgaard a starosta Železného Brodu André Jakubička

Obě strany se v závěru setkání v Syddjursenu shodly na navazujícím jednání, které by recipročně mělo proběhnout v Železném Brodě. Důležitým faktorem další spolupráce bude otázka zajištění financování společných projektů, a proto budou zároveň hodnoceny možnosti využití fondů Evropské unie.

Ebeltoft sklářská dílna
V Ebeltoftu je mnoho malých rodinných uměleckých skláren

Ebeltoft sklo
Dánské umělecké sklářství

Ebeltoft pyramida
Modrá pyramida Finna Lynngaarda, která byla zhotovena na základě dánské zakázky v Železném Brodu