Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva municipality Sorø

Velvyslanec Z. Lyčka se svým zástupcem J. Borcelem navštívili 11. dubna 2013 radnici okresu Sorø (cca 80 km jihozápadně od Kodaně), kde se setkali se starostou I. Hansenem a prohlédli si výrobní haly strojírenské společnosti Mølbro. Velvyslanec se starostou slavnostně zahájili výstavu fotografií V. Havla.

havel soro RADNICE
Radnice v Sorø

Hlavním cílem jednání se starostou I. Hansenem bylo posouzení možností užší spolupráce mezi municipalitou Sorø (cca 30 000 obyvatel) a obdobně velkou obcí v ČR, která by rozvinula ekonomický, kulturní a sociální potenciál obou případných partnerských měst/obcí. K hlavním sektorovým oblastem Sorø patří zdravotnictví, zpracování kovů a plastů, logistické služby. Průmyslovou výrobu municipality obstarávají především malé a střední podniky. Starosta vyjádřil také zájem o kulturní spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Kodani. Velvyslanec Zdeněk Lyčka informoval o putovní výstavě Královna Dagmar, česká princezna a o dalších výstavách, které by mohly být v Sorø uvedeny.

Havel Soro starosta
Starosta I. Hansen (vlevo) a velvyslanec Z. Lyčka zahajují výstavu fotografií V. Havla

Havel Soro výstava
Výstava „Václav Havel 1968-2003“

Havel Soro vernisáž
Vernisáž

Po úvodním jednání se ve frekventované vstupní hale radnice uskutečnila vernisáž výstavy fotografií Václav Havel 1968-2003 za účasti asi 40 osob. Návštěvníci mohli ochutnat lázeňské oplatky, které sponzorsky poskytla fima Karlovarské oplatky s. r. o. Výstava bude k vidění do 8. května 2013.

Havel Soro oplatky
Vernisážoví hosté spolu se starostou I. Hansenem mohli ochutnat karlovarské lázeňské oplatky

V rámci odpoledního programu navštívili Z. Lyčka a J. Borcel společnost Mølbro, zabývající se výrobou specializovaných dílů zemědělských strojů na úpravy půdy apod. (obrat cca 6,7 mil. EUR). Prohlédli si výrobní závod a jednali s ředitelem P. H. Møllerem. Firma disponuje mj. několika stroji z ČR, na kterých zpracovává importované ocelové polotovary do podoby speciálních dílů zemědělských strojů (např. pluhů). Díky vysoké kvalitě vyváží Mølbro své produkty do mnoha zemí světa (včetně ČR), avšak má zájem také o import polotovarů z ČR.

Havel Soro továrna
Prohlídka výrobní haly firmy Mølbro

Havel Soro molbro
Zleva: M. Greisová (Mølbro), P. Fjerring (radnice), starosta I. Hansen, ředitel firmy Mølbro P. H. Møller, velvyslanec Z. Lyčka, N-H. Glisbjerg (radnice), J. Skytte  a C. Jensen (oba Mølbro)