Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy "Královna Dagmar, česká princezna" v Aarhusu

Ve vstupní hale Aarhuské radnice byla 5. února 2013 zahájena výstava „Královna Dagmar, česká princezna“.

Dagmar Aarhus interier1
Instalace výstavy na Aarhuské radnici

Úvodní slovo na vernisáži pronesli starosta Aarhusu Jacob Bundsgaard a velvyslanec Zdeněk Lyčka. Prezentaci výstavy organizačně pomohl připravit honorární konzul České republiky Niels Brøchner s finanční podporou firmy Škoda. Vernisáže se zúčastnili zástupci bohemistiky na Aarhuské univerzitě Peter Bugge a Kateřina Haušildová, čeští krajané a přátelé ČR.

Dagmar  Aarhus starosta
Zahájení výstavy: Starosta Aarhusu Jacob Bundsgaard (vlevo) a velvyslanec Zdeněk Lyčka

Dagmar Aarhus vernisáž
Zahájení výstavy

Dagmar Aarhus skupina
Zprava: Starosta J. Bundsgaard, lektor P. Bugge a spolupracovnice Honorárního konzulátu G. Rosschou

Velvyslanec Z. Lyčka, honorární konzul N. Brøchner a konzulka B. Stejskalová před zahájením výstavy jednali se starostou J. Budsgaardem o možné spolupráci měst Plzeň a Aarhus v kulturní oblasti: Plzeň bude Evropským městem kultury v roce 2015 a Aarhus v roce 2017. Starosta přivítal možnost společných akcí.

Dagmar Aarhus interier2
Instalace výstavy na Aarhuské radnici

Výstava Královna Dagmar, česká princezna putuje po Dánsku v období, kdy si připomínáme 800 let od úmrtí této jediné historické osobnosti spojující naše země. Poprvé byla představena v květnu 2012 v Ribe (kde královna Dagmar žila a zemřela) v rámci Festivalu Dagmar800. Druhým výstavním místem byl v srpnu-říjnu 2012 Ringsted, kde je Dagmar pochována. Ve dnech 15.-31. října 2012 byla výstava instalována v knihovně Humanitní fakulty Kodaňské univerzity a do 30. listopadu 2012 byla k vidění v Hlavní knihovně královského města Roskilde. Od 11. prosince 2012 do 5. ledna 2013 si ji mohli prohlédnout návštěvníci regionálního muzea Stitftsmuseet Mariboa a poté návštěvníci knihovny ve Stege na ostrově Møn. Z Aarhuské radnice se výstava přesune do jutských měst Viborg, Holstebro a Horsens a svou pouť po Dánsku ukončí v létě 2013 na ostrově Bornholm.

Dagmar Aarhus instalace3
Instalace výstavy na Aarhuské radnici

Česká verze výstavy, která vznikla z iniciativy velvyslance Z. Lyčky a za podpory Severské obchodní komory v České republice, byla ve dnech 27. září – 30. října 2012 umístěna v Národní knihovně v Praze a do poloviny prosince 2012 byla k vidění v Sankturinovském domě v Kutné Hoře, partnerském městě Ringstedu. Dalším aktuálním zastavením je Moravské zemské muzeum v Brně (do poloviny března 2013), poté Vlastivědné muzeum v Olomouci, Hradec Králové, Zlín, Štramberk, Velké Pavlovice a další místa v České republice.