Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahájení nové putovní výstavy "Sofiina volba po česku" v Dánsku

25. dubna 2013 byla v Městském muzeu v Næstvedu slavnostně zahájena výstava "Sofiina volba po česku" novinářky a badatelky Judity Matyášové.

Sofiina volba po česku odkazuje k názvu knihy Williama Styrona Sofiina volba, která vypráví příběh židovské matky, jež se za dramatických okolností musela rozhodnout pro záchranu pouze jednoho ze svých dvou dětí. V podobné situaci se ocitlo také několik českých židovských rodičů, když těsně před vypuknutím 2. světové války museli zvolit, kterého ze svých potomků pošlou na sionistický kurz, jenž měl židovské děti připravit na život v Palestině. Kvůli válečnému stavu v Evropě těchto 150 dětí spolu do plánované destinace nikdy neodjelo. Mladí českoslovenští Židé byli však přijati v dánských pěstounských rodinách, odkud později uprchli do neutrálního Švédska, kde se jejich životy rozdělily.

Česká novinářka a badatelka Vojenského historického ústavu v Praze Judita Matyášová mapovala osudy těchto zachráněných dětí (dnes již téměř 90letých pamětníků) po celém světě. Výstava Sofiina volba po česku představuje kapitolu česko-dánsko-švédské historie, která dosud nebyla nikým zdokumentována.

Sofie Naestved výstava
Výstava "Sofiina volba po česku".

Výstavu zahájili velvyslanec Zdeněk Lyčka a starosta Næstvedu Carsten Rasmussen, v úvodu promluvil rovněž ředitel Městského muzea Palle Birk Hansen a autorka výstavy Judita Matyášová.

SOFIE NAESTVED zahájení
Slavnostní zahájení výstavy. Zleva: organizátorka výstavy Maria Santana, autorka výstavy Judita Matyášová, velvyslanec Zdeněk Lyčka, starosta Carsten Rasmussen a ředitel muzea Palle Birk Hansen. Foto: Jan Jindra

SOFIE NAESTVED STUŽKA
Zleva: starosta Carsten Rasmussen a velvyslanec Zdeněk Lyčka zahajují výstavu. Foto: Jan Jindra

SOFIE NASTVED HOSTÉ
Vernisážoví hosté. Foto: Jan Jindra

Během prohlídky výstavy měli hosté také příležitost ochutnat české pivo.

Sofie Naestved Hanna
Zprava: autorka Judita Matyášová, paní Jensine Nygaard, pěstounka dívky z panelu v pozadí, a její syn Leif Nygaard. Foto: Jan Jindra

SOFIE NÆSTVED přednáška
Přednáška Judity Matyášové. Foto: Jan Jindra

Po vernisáži se zájemci mohli o celém projektu dozvědět více na přednášce autorky.

Zahájení výstavy v Næstvedu na jihu ostrova Sjælland nebylo náhodné – právě zde byla přijata největší část skupiny československých dětí. Dalším místem byl na příklad Thisted na severozápadě Jutska.
Výstava bude v Næstvedu ke zhlédnutí do 31. května 2013. Během této doby plánují dánští organizátoři řadu akcí.

V rámci doprovodného programu vystoupí v Městském muzeu v neděli 12. května 2013 pianistka Markéta Janáčková a mezzosopranistka Pavla Švestková, které zde představí skladby terezínských židovských autorů.

SOFIE NAESTVED MUZEUM
Městské muzeum v Næstvedu.

Výstava Sofiina volba po česku bude také součástí připomínkových akcí k 70. výročí útěku tisíců dánských Židů do Švédska, které se budou konat v říjnu 2013 v Gilleleje a Kodani.

V průběhu roku bude výstava uvedena také v bývalém koncentračním táboře v jutském Frøslevu, v Thistedu a na dalších místech v Dánsku.

Děkujeme ŠKODA TRANSPORTATION a.s., která výstavu z velké části sponzorovala.

škoda

 

Pozvánka

Ohlas v médiích:
Næstved-Bladet: článek På flugt fra nazisterne: Zuzana reddede livet i Næstved
Næstved-Bladet: článek Plejebarns amerikanske datter besøgte Jensine
Lidové noviny: článek Osudy židovskych děti - Cesta do neznama jim zachranila život


přílohy

Zuzana.pdf 1 MB PDF (Acrobat dokument) 23.5.2013

Jensine_Nygaard.pdf 502 KB PDF (Acrobat dokument) 23.5.2013

EditaHankaLN.pdf 479 KB PDF (Acrobat dokument) 23.5.2013