Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kurs české kultury a dánsko-české komunikace

Dánsko-české podnikatelské fórum (DTEF), unikátní uskupení dánských firem a podnikatelů, kteří mají zájem o obchodování s českými partnery a o investování v České republice, zorganizovalo 26. dubna 2010 v prostorách firmy Færch Plast v západojutském městě Holstebro kurs české kultury a dobré komunikace mezi Dány a Čechy.

Přednášejícími byli bohemista a překladatel Peter Bugge a lektorka Kateřina Haušildová, kteří působí na Aarhuské univerzitě.

KOMUNIKACE 1

Úvodem promluvil zástupce hostitelské firmy Færch Plast A/S Henning Sandal a marketingový koordinátor DTEF Mads Thomsen. Přednáška doc. Petera Bugga nazvaná Česká kultura byla zaměřena na historické souvislosti vývoje české kultury (především v období komunismu a v následném procesu fundamentálních společenských změn) a její ovlivňování z hlediska regionálního, generačního, vzdělanostního a profesního. Přednášející se rovněž zaměřil na vžité stereotypy a klišé (z několika zorných úhlů), na něž si musí dát Dánové pozor při praktické komunikaci s českými partnery.

KOMUNIKACE 2


Lektorka Kateřina Haušildová v úvodu své přednášky Záludnosti komunikace mezi Dány a Čechy nastínila obecná pravidla komunikace v určitém kulturním kontextu a posléze se zaměřila na konkrétní dánsko-české souvislosti. Kulturní prostředí obou zemí a národů je velmi blízké, přesto však mohou nastat komunikační zádrhely – např. v podobě tzv. „falešných přátel“, tj. slov, která sice v jednotlivých komunikačních jazycích vypadají stejně, ale znamenají něco úplně jiného. Dotkla se rovněž problematiky vžitých jazykových obratů a stereotypů, oslovování obchodních partnerů a míry informativnosti během vzájemné komunikace.

KOMUNIKACE 3

Kurzu se zúčastnilo téměř 30 zájemců z následujících dánských firem: domácí Færch Plast A/S, Bang & Olufsen, Orifarm, NB Group, Moravia Huse, East Logistics a Dino Stål A/S. Přítomen byl rovněž český velvyslanec Z. Lyčka a honorární konzul N. Brøchner. Účastníci vznášeli zejména praktické dotazy zaměřené na konkrétní případy komunikace zaměstnanců svých firem s českými partnery, které oba přednášející kompetentně zodpověděli. Akce byla velmi přínosná a DTEF ji výborně zorganizovalo.